Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

| обновено на 15.04.25 в 12:31
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15 дни. Сега обаче, синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" настоява, че 15 дни са прекалено много, и предлага броят им да бъде сведен до 7.

Защо се случва тази промяна и какво казва тя за съвременното българско училище? Това е въпрос, на който търси отговор философът по образование и активист Ирина Манушева. Тя е добре позната с участието си в дебати за справедлив достъп до образование и подобряване на образователните политики у нас. 

В предаването "Време за наука" Манушева коментира темата с тревога.

Миналата година, припомня тя, увеличаването на позволените дни за отсъствия по домашни причини беше приветствано като стъпка към нормализиране на отношенията между училището и семейството. Учители, родители, лекари и граждански организации настояваха за тази промяна, за да се намали бюрократичният натиск и да се избегне абсурдната ситуация, в която родителите са принудени да прекарват часове в лекарски кабинети заради хрема или леко неразположение. Решението тогава беше възприето като компромис – стъпка към доверие и човечност в системата.

Днес, година по-късно, без да са представени реални данни за злоупотреби, това право е на път да бъде ограничено. Ирина Манушева е категорична – не става дума за привилегия, а за елементарно, логично право, което съществува във всички европейски държави. Никъде другаде не се изискват медицински бележки за кратки отсъствия от училище. Според нея сигналът, който се изпраща към родителите, е ясен – училището не им вярва. Вместо партньори в грижата за децата, родителите отново се третират като потенциални нарушители на правилата.

Вместо да търси доверие и сътрудничество, системата изглежда се връща към стари модели на подозрение и контрол. А това, според Манушева, е не само крачка назад, но и симптом за по-дълбоки проблеми в идентичността на съвременното българско училище.

Какъв образ на образованието градим, когато отнемаме дори малките знаци на доверие към родителите? И какви послания изпращаме на децата, когато бюрокрацията отново взима връх над здравия разум?

Тези въпроси остават отворени – и изискват не просто отговори, а внимателна, дълбока и обществена дискусия.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За Деня на Земята музеят "Земята и хората" ни кани на изложба и концерт

На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към..

публикувано на 22.04.25 в 08:39

"Приятели на морето – Бургас" създадоха карта с 28 от най-атрактивните обекти за гмуркане

Водолази от сдружението "Приятели на морето – Бургас" създадоха първата подробна карта с 28 от най-атрактивните обекти за гмуркане, разположени в акваторията от Несебър до Резово. Предаването "Нашият ден" среща своите слушателите с д-р Стефан Миринчев от сдружението, който разказва повече за проекта. Целта е да се подпомогне опознаването на..

публикувано на 21.04.25 в 10:25

В Светлата седмица: Вяра, надежда и изкупление

Православни и католици отбелязват първия ден от Светлата седмица.  Периодът до следващата неделя е наречен така заради светлината на Великден, който тази година съвпадна за двете деноминации на християнството. Осмият ден, с който завършват великденските празници, е свързан с идеята за блажената вечност и преобразения свят, в който няма залез...

публикувано на 21.04.25 в 10:09

Възкресение Христово - победа над смъртта

"Христос възкръсна от мъртвите, като чрез Своята смърт победи смъртта и на ония, които бяха в гробовете живот подари.” Това са словата от Пасхалния тропар, който огласява всички храмове в нощта на Христовото възкресение. Те разкриват неговата същност, благодарение на която ние човеците придобихме живот вечен. От светлината на Неговото..

публикувано на 20.04.25 в 12:21
Епископ Румен Станев, Ана-Мария Кръстева и пастир Данаил Игнатов

Възкресение Христово при католиците и протестантите

И двете деноминации празнуват Възкресение Христово, което е централно събитие в християнската вяра. Това е денят, в който се отбелязва възкресението на Господ Иисус Христос след неговото разпятие и кръстна смърт.  За смисъла на празника. С какво се отличават богослуженията им? Различна ли е символика на боядисаните яйца? Какви са традициите и..

публикувано на 19.04.25 в 12:59