Най-пъстрият на жанрове фестивал, продуциран от Националния дворец на културата, ще бъде възобновен на 23 април след близо 10-годишно прекъсване. Слоганът на фестивала тази година е Диалог на цветове и мисли, а темата на програмата е фокусирана върху обединяващата сила на изкуството в цялото му многообразие. Основен акцент е преходът от минало към бъдеще и традицията – като мост между тях, като необходим фундамент, върху който да се надгражда новото, съвременното, но и да се утвърждава непреходно стойностното.
Салонът ще представи няколко впечатляващи изложби, богата детска програма, литературни събития, фестивал на светлините, моноспектакъл и специален опознавателен тур, разкриващ част от "скритите съкровища“ на Двореца.
Силна заявка за рестартирането на фестивала бе дадена още през септември миналата година с внушителната изложба Haute couture – haute soudure на скулптора Живко Седларски. През 2025-а Салонът ще започне с въздействащата с посланията си експозиция "Процесия" на проф. Станислав Памукчиев, чието откриване ще е на 23 април от 18:00 часа на ет. 3 – Център в НДК. Огромната по мащаб и значение изложба ще може да бъде видяна до 18 юни. Три дни след приключването ѝ, на 21 май, проф. Греди Асса ще даде своя реципрочен художествен отговор с експозицията "Преди, сега и утре".
През останалото време публиката на Двореца ще бъде провокирана и вдъхновена от множество интригуващи имена, обединени в своеобразен "Литературен салон", осъществен oт Националния център за книгата към НДК, където на 12 и 13 май са предвидени беседи с българските автори Антония Апостолова и Николай Терзийски, а международният фестивал "Столица Литература", организиран от фондация "Елизабет Костова", гостува през юни с редица интригуващи събития.
"Театралният салон" ще ознаменува авторски моноспектакъл на доайена Ицхак Финци на 7 юни в зала 2 / Театър "Азарян".
Част от програмата на фестивала е и Международният Хартиен арт фест (3-23 юни), знаково културно събитие, свързващо съвременните артистични практики с публиката в България и извън нея. В изложбените пространства на фоайе Запад и Мраморното фоайе на НДК ще бъдат показани творби на над 70 автори от 20 държави, демонстриращи оригинални концепции и подходи към хартията, като артистичен медиум, под мотото "Дух и Материя".
Фасадата на Двореца ще се превърне за пореден път в художествено пано за светлинни композиции в международен конкурс, част от фестивала LUNAR (8-11 май).
В диалога на цветове и мисли не е пропуснато и монументалното изкуство в НДК. Специален тур "Скритите съкровища на Двореца" (28 юни) ще разкрие на посетителите част от безценните произведения, разположени в комплекса.
Основен акцент в XXII фестивално издание е допирът на младите и децата с големите творци – с онези, които са способни да запалят творческата искра в новото поколение. Една линия, която Националният дворец на културата започна през миналата година с "Дворецът на куклите и децата". В настоящия "Детски салон", който отново ще се проведе през юни, малчуганите ще летят във въображаеми светове с писателя Марин Трошанов и илюстратора Петър Станимиров, ще слушат джаз за деца и ще съпреживяват приказните истории на куклените театри Бургас и Стара Загора. А всичко това сред оригинална изложба от обложки на детски плочи, част от Международното триенале на сценичния плакат.
Информация за всички събития на Салона на изкуствата ще откриете на сайта
Димитрина Кюркчиева разговаря с Вера Банчева – експерт в НДК и представител на организаторите. Чуйте разговора в “Артефир”.
Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg