"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов.
В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век.
Проф. Павлов е автор на учебници по история, както и на исторически книги, подходящи за широк кръг читатели – "Забравеното Средновековие", "Търновски светци и духовни водачи", "Първите дами на Средновековна България" и много други.
От утре (17 април) книгата "Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" книгата ще е достъпна и в столичните книжарници.
"Винаги съм бил привърженик на по-писателското отношение към историята. Преподавал съм години наред историята на Византия, а за древните хора и византийците историята е изкуство", казва проф. Павлов.
В историите, които авторът е подбрал, има динамика и обрати, присъщи за средата, в която се развиват сюжетите – от света на Древна Тракия до най-славните или трудни периоди на Българското средновековие.
"Все пак носим гените на древните траки, без да изпадаме в крайности", подчертава проф. Павлов, обяснявайки присъствието на фигури като Филип Втори Македонски в книгата. Прочутият владетел е бил влюбен в принцеса от Одесос (Варна).
Проф. Павлов коментира "жълтите" истории, които се разпространяват от Древността до днес с политическа цел.
"По темата власт и страст може да се спекулира безкрайно", заявява историкът. Той признава, че е опитал да представи историческите лица с всички техни слабости , качества, достойнства. Именно това познание ни дава необходимия исторически поглед към настоящето, по думите на историка.
"Тези истории показват нашето място в Европа и в света. Те ни убеждават, че България е била голяма сила в един период", изтъква проф. Павлов.
Кои са някои от най-вълнуващите разкази, поднесени в книгата "Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" – чуйте в звуковия файл:
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg