Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си.
"В последните месеци светът е изпълнен с лоши новини", казва художникът по повод серията от творби "Добра новина", включена в изложбата "Портрет" – съвместна с неговата съпруга Лариса Илиева.
Изложените в галерия "Нирвана" творби идват от Париж, където двамата художници споделят един живот и едно ателие.
Чуйте какво разказа Лариса Илиева за изложбата в ефира на програма "Христо Ботев":
"Тази идея за тема "Портрет" възникна със собственика на галерията преди 7-8 месеца. Даже в началото не ме интересуваше толкова, но в последните месеци се включих доста активно", казва художникът, който признава, че бяга от стилове и концепции.
В историята на изкуството портретът има водеща роля преди появата на фотографията, изтъква Панайотов. Векове наред художниците рисуват известни и неизвестни хора, владетели, военачалници, съпруги и любовници.
"Било е както интимно изкуство, така и пропаганда", обобщава художникът.
После художниците биват освободени от нуждата да рисуват реалистично. Появява се Формализмът, при който не е важно какво рисуваш, а как го рисуваш. Следват множество модерни течения в изобразителното изкуство.
По думите на Панайотов днес портретната живопис се завръща, но художниците рисуват по снимки. Няма нужда един модел да стои в ателието в продължение на часове и месеци, но наново има "радост в живата ръка, която пресъздава нещо".
"Една от първите статии, която излезе за мен в Париж, е, че аз се вдъхновявам от вътрешния си свят. Действително работя много спонтанно, интуитивно. Рисуването ми е мисленето. Формата изпреварва идеята. Изпитвам голямо авантюристично приключение да видя как това нещо се развива почти без мое участие", споделя Панайотов.
"Генерално се страхувам от успеха, той ми действа като някакво заробване", казва още художникът, който не обича да марширува под ритъма на ръкоплясканията.
"Дори в тази изложба си позволявам да правя абстрактни работи, портрети, фриволности – и така ще бъде", заявява Панайотов.
Още за една необикновена спирка в Париж, за комерсиалната страна на концептуалното изкуство, за възхитата на художника, която се простира от Древността до Куатрочентото – чуйте в звуковия файл:
На 23 април под надслов "Това е толкова ъндърграунд" се открива фестивалът за пърформънс изкуство "София ъндърграунд". Събитията в програмата му продължават до 27-и, неделя. Тази година фестивалът задава въпроса може ли ъндърграундът да остане под земята и каква е ролята му в съвременния артистичен свят. Доколко социалните медии, навикът на..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст акцентът е въздействието на музиката върху децата, това обясни и режисьорът Христо Ботев Станчев. Точно както повелява историята той вплита в едно приключение група животни – магаре, куче, котка и..
На 21 април се навършват 115 години от смъртта на Марк Твен – един от най-значимите американски писатели. Марк Твен е роден през 1835 аристократична и многолюдна фамилия, заселила се първо в щата Вирджиния, а после край река Мисисиспи. Писателят има вълнуващо и изпъленено с емоции и приключения детство, което после го вдъхновява за написването..
В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я насочва към традиционната българска бродерия. Йовева е отдадена на занаята – държи на мотивите, цветовете и бодовете. Случвало се е да работи върху една носия в продължение на 5 години. Разказва,..
В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син..
Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg