Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българска следа в латвийския сериал "Съветски дънки"

Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с наградата за най-добър актьор. Продукцията бе селектирана за Berlinale Series Market, както и за още пет международни фестивала.

"Съветски дънки" е комедийна драма в осем епизода. Действието се развива през 1979 година в Рига. Това е период на жестока пропаганда в СССР срещу западната култура. Главният герой (в ролята Карлис Арнолдс Авотс) е млад шивач в Националния театър, който търгува със западни стоки. Негов съученик от КГБ се опитва да го вербува, за да шпионира финландска режисьорка, която ще поставя "Хамлет" в театъра. Заради спречквания той е вкаран в психиатрична клиника. За да оцелее, започва нелегално производство на дънки заедно с други пациенти, под покровителството на директора на болницата. Дънките се превръщат в култ в Рига, а КГБ започва разследване, опитвайки се да разбие мрежата и да открие нелегалния шивашки цех..

Основният актьорския състав включва Карлис Арнолдс Авотс, Ааму Милоноф, Игорс Селеговскис и Андрис Кейс.

Създатели на продукцията са Теодора Маркова и Станиславс Токаловс. Епизодите са режисирани от Станиславс Токаловс и Юрис Курсиетис, оператор Валдис Целминш, шоурънъри – Станиславс Токаловс и Теодора Маркова.

"Съветски дънки" е не просто история за един бунт, а за човешката жажда за свобода, надежда и индивидуалност, въпреки абсурда на репресивната система

"Съветски дънки" е наличен за гледане в стрийминг платформата Max.

Още за сериала от разговора на Велин Манов в "Артефир" с Теодора Маркова.

Снимки: ФС на Теодора Маркова, Marc Vidal
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Албена Тодорова

Албена Тодорова за Мария Вирхов

Най-новото издание на поредицата Poiesis / Polemos, в която един поет представя друг, беше посветено на поетесата Мария Вирхов. Форматът цели да стимулира задълбочения публичен разговор върху българската поезия и поетите от последните десетилетия. Да посвети вечер на Мария Вирхов е избор на поетесата Албена Тодорова, която казва за нея: "Въпреки..

публикувано на 18.05.25 в 12:15
Ненчо Илчев, Станислав Тодоров-Роги, Михаил Вешим и Емил Янев (отляво на дясно)

Светлините и сенките на Сенко

В епизод 591 "Трамвай по желание" прави поклон пред един от големите артисти на народа – фокусникът легенда Мистар Сенко. Най-пълноценният начин за тази почит е новоизлязлата биографична книга на писателя сатирик Михаил Вешим "Мистер Сенко. Един живот на фокус". "През 2025-а се навършват 120 години от рождението на Мистер Сенко. Преди половин век..

публикувано на 18.05.25 в 09:05

Снежана Симеонова представя изложбата "Посоки"

Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..

публикувано на 17.05.25 в 14:20

Нова изложба на Павел Койчев

Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Отличие за литература на името на проф. Тодор Боров

Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20май 2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад...

публикувано на 16.05.25 в 17:00