Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българска следа в латвийския сериал "Съветски дънки"

Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с наградата за най-добър актьор. Продукцията бе селектирана за Berlinale Series Market, както и за още пет международни фестивала.

"Съветски дънки" е комедийна драма в осем епизода. Действието се развива през 1979 година в Рига. Това е период на жестока пропаганда в СССР срещу западната култура. Главният герой (в ролята Карлис Арнолдс Авотс) е млад шивач в Националния театър, който търгува със западни стоки. Негов съученик от КГБ се опитва да го вербува, за да шпионира финландска режисьорка, която ще поставя "Хамлет" в театъра. Заради спречквания той е вкаран в психиатрична клиника. За да оцелее, започва нелегално производство на дънки заедно с други пациенти, под покровителството на директора на болницата. Дънките се превръщат в култ в Рига, а КГБ започва разследване, опитвайки се да разбие мрежата и да открие нелегалния шивашки цех..

Основният актьорския състав включва Карлис Арнолдс Авотс, Ааму Милоноф, Игорс Селеговскис и Андрис Кейс.

Създатели на продукцията са Теодора Маркова и Станиславс Токаловс. Епизодите са режисирани от Станиславс Токаловс и Юрис Курсиетис, оператор Валдис Целминш, шоурънъри – Станиславс Токаловс и Теодора Маркова.

"Съветски дънки" е не просто история за един бунт, а за човешката жажда за свобода, надежда и индивидуалност, въпреки абсурда на репресивната система

"Съветски дънки" е наличен за гледане в стрийминг платформата Max.

Още за сериала от разговора на Велин Манов в "Артефир" с Теодора Маркова.

Снимки: ФС на Теодора Маркова, Marc Vidal
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пясъчни приказни герои

Малък свят, сътворен целия от пясък отваря врати всяко лято в Морската градина на гр. Бургас. От 2008 година първият по рода си в България Фестивал на пясъчните скулптури посрещна своите първи посетители, като за кратко време стана любимо събитие не само за бургазлии, но и за гости на града през летния сезон. Самият процес на подготовка започва много..

публикувано на 05.07.25 в 17:06

Тройният възел: Толстой – Чехов – Горки

На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под заглавие "Драматургия на разотиването".  Тримата писатели са известни и значими фигури в руската литература от края на XIX и началото на XX век и авторът разглежда отношенията им в творчески и личностен..

публикувано на 05.07.25 в 13:20

"Хеда Габлер" и София

Последното премиерно заглавие в репертоара на Народния театър "Иван Вазов" е спектакълът на режисьора Тимофей Кулябин "Хеда Габлер" по едноименната пиеса на Хенрик Ибсен. В тази версия на Кулябин действащите лица са много повече, отколкото в прочутата пиеса на Ибсен. И това не са единствено хората, които главните герои срещат, не са и тези,..

публикувано на 05.07.25 в 12:10

Духът на акварела в България

Във Варна до 7 юли продължава Международното триенале "Духът на акварела"  по проект на фондация "Международно акварелно общество – България" .  От 8 юли в Пловдив започва и III Международен младежки фестивал на акварела. Селма Тодорова, художник и куратор, разказва в "Артефир" за двете събития.   По думите на Тодорова в последните години..

публикувано на 05.07.25 в 08:45
Йорданка Стефанова

"Хамлет" в "Хумор и сатира" с ярък актьорски състав

В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването.  А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..

публикувано на 04.07.25 в 16:45