"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват емоционалната връзка на художничката с пейзажа, с тишината и конкретните повторяеми географски дадености на любимите за нея места. "Отвъд спомена" е свързан с магическото място Болата в Каварна, а "В спомена" пресъздава погледа на авторката от Белмекен към язовира, заел мястото на няколко села и отнел част от предпланинската природа на Рила.
С изложбата си Долорес Дилова предлага интуитивно пресъздадени природни отрязъци, акт на лично преживени мигове и интровертен, типично в стила ѝ, поетичен диалог с природата. Пейзажите ѝ, както казва проф. Аксиния Джурова, куратор на изложбата, напомнят мизансцен за желаното спокойствие, търсено и намерено от художничката спасително обиталище в обкръжаващия ни хаос.
Първият цикъл включва няколко диптиха, вариации на обезлюдени плажове и безбрежна морска шир, стопирали спомена за диалога – спокоен и съкровен с любимите за нея места, както и серия пейзажи, театрално осветени с тихи улици и къщи, обгърнати от мистичния воал на здрача и нощта.
Отдалечаването в последните години от това магнетично място е довело до меланхолично-носталгично негово идеализиране и преплитане на реалността на спомена с неговата иреална интерпретация.
Долорес Дилова намира завладяващ пластичен еквивалент в запомняща се чувствена живопис и деликатна цветова палитра. Тя има допир до изкуството на Изтока.
Долорес се е сраснала, буквално разтворила в природата и така е постигнала усещането за хармония, което излъчват картините ѝ.
Това личи и в цикъла "Вътре в спомена", създаден от съприкосновението с величието на Рила планина, откъдето тя е създала по-голяма част от картините.
В един от пейзажите Долорес е разкрила и своите страхове от непредвидимите капризи на природата. Този път диалогът ѝ с природата е изпълнен със страхове, но и с надежда за тяхното преодоляване.
Изложбата се открива на 23 април и продължава до 10 май в столичната галерия "Българи".
Снимки – галерия "Българи"
"Художници и букви" е изложба на преподаватели от катедра "Книга, илюстрация, печатна графика" на НХА, чието откриване ще се състои днес (29 май) в Българския културен институт - Братислава. Доц. д-р Капка Кънева , художник с интерес към хартиената скулптура, преподавател в НХГ, дизайнер на книжни корици, гостува в "Артефир", за да разкаже..
На 29 май с поредица събития, посветени не само на литературата, започва 17-ото издание на фестивала "СтолицаЛитература". Епичните поеми на Джон Милтън "Изгубеният рай" и "Възвърнатият рай" задават тематичната рамка на тазгодишната "СтолицаЛитература". Събитията в програмата на фестивала следват противоречивото ни отношение към носталгията и..
Родовият документално-истроически роман "Реките на времето" е дебютен за авторката доц. д-р Евгения Кръстева-Благоева , преподавател в Департамент "Антропология" на НБУ. В "Артефир" доц. Кръстева заявява, че през личната семейна памет всъщност разказва историята на България от последните близо 100 години. По думите на авторката..
Първият роман на поета Азиз Таш "Ниският полет над думите" беше представен в Унгарския културен институт "Лист". Кристина Йорданова, литературовед и преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски", говори за книгата, а Ива Колева изпълни избрани откъси от нея. За атмосферата допринесе и музикалното изпълнение на Бехрин Шопова, музиколог,..
В "Нашият ден" гостува Гонсало М. Тавареш , най-престижното писателско име в съвременната португалска литература, философ по образование и преподавател по теория на науката в Лисабонския университет. Богатото му творчество обхваща романи, разкази, пиеси, поезия, есеистика. У нас са преведени "Пътуване до Индия", "Кварталът", "Матео остана без..
Протест на настоящи и бъдещи медици се проведе в 6 града в страната. Исканията са за работна заплата, отговаряща на висококвалифицирания труд, който..
През изминалата седмица парламентът прие на първо четене промени в Закона за здравното осигуряване . Основните акценти в тях включват разпределение на..
"Соаре с Багряна" е спектакъл, който обръща прожектора към 20-те години на миналия век и към вечната и святата Елисавета Багряна. Идеята е на Искра..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg