Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ролевата игра като форма на обучение чрез преживяване

Илина Конакчиева
Снимка: resqcare.bg

За потенциала на ЛАРП (форма на ролева игра) да се използва за обучение, подобряване на комуникацията, работата в екип, взимането на решения и други полезни неща разговаряме във "Време за наука" с Илина Конакчиева, автор на учебно помагало за използване на ЛАРП игри в образованието.

ЛАРП е съкращение от английското понятие Live Action Role Playing . Българският термин "ролева игра" не отговаря изцяло на същността на това занимание, по думите на госта.

Концепцията произлиза от американския философ, баща на функционалната психология, Джон Дюи и се отнася до формите на учене чрез опит. Този тип учене е в основата на дуалното обучение, което все още не е напълно внедрено в България.

"Ние надграждаме тази концепция, за да започнем да говорим за учене чрез преживяване. Неговото предимство е, че то ангажира участниците емоционално. На първо място, това е игра, на второ място – тя е на живо. Подробността е, че в играта участват живи хора в някаква реална времева рамка на взаимодействие", обяснява Конакчиева.  

При ЛАРП игрите хората влизат в роля – не са себе си и действат от нечие друго име. Това, по думите на госта, е щит и извинение да се правят грешки – нещо полезно както за децата, така и за възрастните хора.

Подобно на басните, в които под формата на случки с животни се казват някакви истини, така и в ЛАРП игрите винаги има поука.

Конакчиева казва: "Поуката може да не е толкова пряка, но винаги я има. Най-красивото е, че понякога поуката е различна за всеки участник. Когато приключим да играем, идва най-важният момент с най-голяма обучителна стойност – анализът."

Костюмът е важен, но не задължителен елемент. Той е своеобразна униформа, която помага да се отстраниш от себе си. Слагането на костюм е вид ритуал, както много неща в нашия живот, от които можем да извличаме поука, смята Конакчиева.

Ръководството за прилагане на ролеви игри в обучението е подкрепено по програма на Министерството на младежта и спорта.

Конакчиева запознава слушателите на предаването с начина на обучение в едно от училищата в Дания, което е базирало цялата си учебна програма по метода на ЛАРП игрите. В рамките на всяка седмица в дизайна на игрите са включени всички неща, които трябва да се покрият в учебната програма по норматив. Например в седмицата, посветена на Древен Рим, децата са преоблечени като сенатори и се занимават с решаването на различни казуси. Свикнали сме, че чрез игра се преподават така наречените "меки умения", свързани с емоционалната интелигентност. По думите на Конакчиева обаче ролевите игри могат да обхващат цялата учебна програма, включително и математиката.

Какво още разказва Илина Конакчиева – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
елен лопатар

И ловците доволни, и елените живи и здрави!

Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..

публикувано на 05.05.25 в 16:15

Десислава Димова, акушерка: Най-трудното е да накараме майката да си повярва

На 5 май отбелязваме Международния ден на акушерката – ден, в който се обръща внимание на ключовата роля на акушерките, особено във времена на криза. В предаването "Нашият ден" говори Десислава Димова – акушерка, избрала с мисия и сърце да посвети живота си на тази древна и в същото време съвременна професия. Според нея акушерството и грижата..

обновено на 05.05.25 в 11:13
Момчил Цветанов

Регистър на водопадите в България събира точна информация за ценното природно богатство

С планинския водач и автор на книгата "Българските планини" Момчил Цветанов говорим в "Нашият ден" за инициирания от него научно-изследователски проект към ЦНИП (Център за научни изследвания и проекти) към УАСГ, за създаване на официален Регистър на водопадите в България , който да дава точна информация за това ценно природно богатство. През..

публикувано на 05.05.25 в 10:40

Село Баните празнува с музика, танци и традиционна кухня

На 5-и и 6-и май ежегодно се провежда празникът на община Баните и минералната вода. Празникът се чества от 50-те години на миналия век . Местните хора вярват, че ако човек се изкъпе с лековитата вода точно на Гергьовден, ще бъде здрав цяла година. Но това няма как да проверите, ако не опитате сами, а съпътстващите тържества ще направят..

обновено на 05.05.25 в 09:42
Доц. д-р Христо Михайлов

100 години висше лесовъдско образование в България

През 2025 година се навършват 100 години висше лесовъдско образование в България. Кулминацията на честванията ще бъде тържественото отбелязване на юбилея в Софийската опера и балет на 7 май. В "Нашият ден" ректорът на Лесотехническия университет (ЛТУ) доц. д-р Христо Михайлов говори за празненствата по повод годишнината, състоянието на..

публикувано на 05.05.25 в 09:37