България за първи път има свой представител в Глобалната младежка академия (Global Young Academy – GYA). Това е гл. ас. д-р Александра Миланова от Института за балканистика с Център по тракология при БАН. Тя беше избрана сред стотици кандидати от цял свят заради своите високи академични постижения, международни изяви и обществена ангажираност. Официалната церемония по встъпване в длъжност ще се проведе в рамките на Годишното общо събрание на Академията през юни 2025 г. в Хайдерабад, Индия.
"Глобалната младежка академия е създадена през 2010 г. и обединява 200 млади учени от шест континента. Нейната главна цел е да обединява и насърчава талантливи млади изследователи, които да участват в процеса на вземане на решения на международно, регионално и национално ниво за преодоляване на световните обществени предизвикателства.
В момента това са представители на 103 държави, като за първи път от тази година България и Боливия са със свои представители в организацията. Една от целите на Глобалната младежка академия е не само да обединява, но и да насърчава млади изследователи от различни научни области.
Към момента тези като мен, които сме представители на хуманитарните и социални науки, са много по-малко, но вярвам, че това ще се промени и да имаме все повече представители от България, за да може българската наука да заеме своето достойно място в организацията.
Аз се надявам на предстоящото годишно събрание, първо, да ги запозная с България, тъй като предполагам, че по-голямата част от тях не познават страната ни. Да мога да ги вдъхновя, за да посетят България и след това да се връщат много пъти тук, да си сътрудничат с различни учени и институции от страната ни. Надявам се да установим едно ползотворно сътрудничество с колегите от различни държави. Вече имам такива предварителни разговори от Колумбия и Мексико, които се занимават с дейности, свързани с научната дипломация. И се надявам някога Общото събрание на Глобалната младежка академия да се проведе в България, като домакин да бъде БАН.
С моята работа се надявам да насърча все повече млади изследователи да се присъединят към организацията. Процесът на кандидатстване не е лесен, изисква време и усилия. Процедурата по подбора е продължителна, но смятам, че това ще открие много нови възможности за сътрудничество, контакти и споделено знание. Дори дистанционно младите колеги могат да се включат в различни дейности, благодарение на новите технологии.
Посланието на моята лекция ще бъде това, че културата е най-доброто място за водене на диалог, най-доброто средство за насърчаване на разбирателството и сътрудничеството между народите не само в рамките на Глобалната младежка академия, а и по принцип. Културата е все по-важен фактор за запазване на мира и стабилността, въпреки технологичния напредък и възможностите на изкуствения интелект", разказа в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. Александра Миланова.
Целия разговор на Ани Костова с Александра Миланова можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БНР
Въпреки че за тях се чува по-рядко, добри примери и щастливи истории в българските училища има много. За да се промени картината на средното ни образование обаче, тези примери би трябвало да се проучат внимателно и да се намери начин те да станат норма. Като че ли най-ярки са случаите в "проблемни" райони, общности и селища, където достъпът до..
На 26 април 2025 г. (събота), от 11:00 до 15:30 часа Физическият факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, родители, деца, студенти, изследователи и граждани. В рамките на събитието посетителите ще могат да видят, че..
Фондация "Ела и ти" дава възможност на хора в неравностойно положение да се наслаждават на природните гледки, да се докосват до красотата на водопади, пещери, планински залези. Каузата сплотява доброволци и хора с увреждания, създава предпоставки за споделени преживявания, преходи в зимната планина, състезания по планинско бягане, гребане с драконови..
Добре дошли в нашия ИСКАМ БЕБЕ – виртуален дом! Влизайте смело! Докато четете тези редове, със сигурност от другата страна на виртуалния Ви свят стои някой, който също като мен и теб има мечти, страхове, напиращи сълзи или желание да изкрещи на целия свят: "Искам да мога да плача, да се радвам, да говоря с някого. Искам дете! Искам го с цялата си..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради нашето общество – водите, почвите, горите и полезните изкопаеми. "Наистина ние сме най-големия научно-изследователски център в областта на науките за земята в България. Намираме се в София, това е..
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"..
Новата стихосбирка на Виргиния Захариева се нарича "Пръски" и е посветена на морето. Морето – като вдъхновение, любов, красота, възторг. Водата, вълните,..
На 26 април 2025 г. (събота), от 11:00 до 15:30 часа Физическият факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" отваря вратите си за всички, които искат да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg