Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фотожурналистиката и паметта на човечеството

Снимка: БГНЕС

Конкурсът World Press Photo отличава качествената фотожурналистика и награждава снимки и истории от цял свят. Това са едни от най-престижните фотографски награди, които отразяват събитията и тенденциите в света. През 2025 година победител стана кадър на палестинска фотографка, направен за "Ню Йорк Таймс", който представлява портрет на 9-годишно момче, пострадало при атака на Израел над Газа.

"Наградите на World Press Photo показват самото естество на фотожурналистиката, всеки човек усеща какво е важно и интересно по свой начин, но всяка година снимката си заслужава. – коментира фоторепортерът Николай Дойчинов – Снимките са емоционален опит хората да разберат какво си причиняват едни на други. Кратката памет, която имаме, да може малко по-дълго да задържа тези образи. Винаги е имало журналисти, текст и снимки от всички места по света – но дневният ред на обществото се променя и хората забравят за нещо, което ги е шокирало."

"Конфликтът в Газа отне най-много човешки животи на журналисти, спрямо всички конфликти от Първата световна война. – казва документалният фотограф Анастас Търпанов – Журналистката, която е автор на този кадър, напуска Газа и е смятала, че няма да снима. Но продължава да го прави, среща се с пострадали. За конкурса са много важни и описанията на снимките. Снимката ще се разпространи по света, правят се много изложби по целия свят."

Фотографите признават, че се мотивират от идеята, че фотожурналистиката има силата да променя нещата и мисленето на хората, и нито една снимка не бива да бъде на всяка цена.

Чуйте Николай Дойчинов и Анастас Търпанов в "Какво се случва".

Николай Дойчинов работи повече от 20 години като фотожурналист за български и международни издания, носител е на много награди, включително на БГ прес фото за 2021 година, в момента е фоторепортер за Франс прес.

Анастас Търпанов, документален фотограф, който има принос за българското участие на "Уълрд прес фото", където печели втора награда в категорията за спортна фотография през 2014 година.


Снимка – БГНЕС

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодора Станкова

“Софийските метафори” събра в международна поетична антология 62-ма поети от 20 страни

Антологията, която събра на премиера в Столична библиотека не само някои от авторите, но и ценителите на поезията, е съставяна в продължение на шест поредни издания на ежегодния Международен поетичен фестивал "Софийските метафори" – форум, чиито участници пишат, превеждат и четат пред публика стихотворения, посветени на емблематични за столицата на..

публикувано на 21.05.25 в 16:36
Анжела Димчева и Боян Ангелов

Съюзът на българските писатели с антология билингва и предстояща премиера

Антология билингва на съвременната българска поезия (на  сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян Ангелов – председател на СБП, и Анжела Димчева – международен и прессекретар на съюза. Двуезичното издание е дело на  издателство "Филип Вишнич" – Белград, българските автори са преведени на сръбски от..

публикувано на 21.05.25 в 15:36

Художничката Гергана Попова разкрива "Мощта на линиите" в Добрич

Изложбата "Мощта на линиите" на художничката Гергана Попова може да бъде видяна в Регионалната библиотека в гр. Добрич от 20 май. Живописните платна ще бъдат показани за първи път пред българска публика, в съпровод с авторската музика на австрийското дуо "Цвилихт". Гергана Попова е родена в България, но от 1996 г. живее във Виена. Започва да рисува..

публикувано на 21.05.25 в 15:00
Доц. Мирослав Цветанов

Куклите и сцените

Кукленият театър – това магнетично и много старо изкуство, което ти позволява да управляваш пространството и да рисуваш картини в него, да вдъхваш живот на неживата материя и да създаваш нови светове, всъщност много наподобява истинския живот и взаимоотношенията, които изграждаме в него. В това ни убеждава една много интересна книга –..

публикувано на 21.05.25 в 13:57
Проф. д-р Лидия Върбанова

Творчески "лаборатории" в извънградските райони на Европа

В рубриката "Културен компас", посветена на културни събития от страната и извън нея, гостува проф. Лидия Върбанова – преподавател в НАТФИЗ и експерт по културна политика. Повод за разговора е нейното участие в международен проект, посветен на развитието на театралното и творческо изкуство в извънградските райони на Европа. Проектът обединява..

обновено на 21.05.25 в 11:24