На 5 май светът отново ще обърне внимание към едно от най-незабележимите, но сериозни заболявания – пулмоналната хипертония. За 13-и пореден път България се присъединява към глобалната инициатива, посветена на повишаването на информираността за това трудно диагностицирано състояние, известно още като "болестта на сините устни". В страната с него живеят около 500 души.
В предаването "Нашият ден" по БНР д-р Любомир Димитров от Националната кардиологична болница коментира състоянието на заболяването и предизвикателствата, свързани с неговото диагностициране и лечение.
"Белодробната хипертония е повишено налягане в белодробната артерия над определени стойности", обясни д-р Димитров. Въпреки че заболяването е сравнително ново за медицинската наука, напредъкът през последните години е значителен. "Първата стигма е, че белодробната хипертония е смъртна присъда или нелечима болест – това вече не е така."
Специалистът подчерта, че все още съществуват много заблуди относно състоянието. "Втората широко разпространена стигма е, че заболяването задължително води до фатален изход – това също не отговаря на истината."
Най-сериозният проблем според д-р Димитров обаче е подценяването на разпространението на болестта. "Най-голямата стигма е, че това е рядко заболяване. Според последните анализи, пулмоналната хипертония по-скоро прилича на айсберг – лекарите виждаме само върха, докато под водата се крие много по-голяма група недиагностицирани пациенти."
Диагностиката на заболяването остава предизвикателство. "За съжаление, все още няма неинвазивен метод за измерване на налягането в белодробната артерия. Ехографията може да повдигне съмнение, но окончателната диагноза се поставя чрез директно измерване с катетър."
Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към обществото и защо темата за добродетелите в училище е "пушилка", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , експерт по класически, иновативни и кризисни комуникации, който..
Изминаха 100 дни (20 януари – 29 април 2025) от началото на втория мандат на американския президент Доналд Тръмп в Белия дом. Журналистката от NPR (общественото радио на САЩ) Моника Евстатиева коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев ": "Бих казала, че за много хора животът в момента в Америка е абсолютен хаос и е много..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Николай Гинков, Бургас: Преди много години прехвърлих апартамента си на сина ми под формата на дарение. Той създаде семейство, роди му се дъщеричка, след което двамата с жена му се разделиха. Детенцето му остана на нашите грижи със..
Кои са основните престъпления против собствеността? Можем ли сами да противодействаме на този вид престъпления? В юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" гостува Тодор Тодоров – графолог и криминалист, дългогодишен консултатнт на предаването, известен с писателския си псевдоним Тед Тодоров. Той споделя своя опит по темата..
Днес в "Мигранти с таланти" ви срещаме с една американка, която смята себе си за кюстендилка – Кейси Ангелова. Тя е родена в Бруклин, Ню Йорк, и идва в България преди повече от 15 години, за да живее със семейството си в Кюстендил. Там открива страстта си към регенеративното земеделие и биопроизводството. През годините развива редица интересни..
На 3 май Стара Загора ще бъде домакин на Националния хоров фестивал "Августа Траяна", който събира 16 хорови формации от различни краища на България ...
В рубриката "Разговорът" на предаването “Нашият ден” разговаряхме с Григор Даулов – кмет на най-малката община в България, Чавдар, за една особено..
Това е каузата на Диляна Денева, консултант по достъпна среда с международен опит. Завършила е психология в британския университет The Open University ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg