Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Три години и половина след фаталната стрелба филмът "Ръжда" влиза в кината

Снимка: FilmoFilia

Автор: Александър Пенов

Три години и половина след фаталната стрелба на снимачната площадка на "Ръжда" в Ню Мексико уестърнът на Алек Болдуин най-накрая излиза на екран. На 21 октомври 2021 година Болдуин случайно застреля 42-годишната операторка Халина Хътчинс по време на снимките. Тя почина същия ден, а в резултат на случката има разследвания, множество съдебни дела и два наказателни процеса.

От днес филмът се разпространява в кината. Продуцентите са се опитали да включат "Ръжда" в престижни фестивали, но се спират на премиера в Полша в края на миналата година. Най-голямата верига киносалони в Съединените щати Ей Ем Си и стрийминг гигантът Netflix няма да излъчват филма.

По време на снимките Алек Болдуин случайно стреля с реквизитно огнестрелно оръжие, за което смята, че съдържа само халосни патрони. Оказва се, че оръжието е заредено с истински патрони, като един от тях ранява смъртоносно Халина Хътчинс. Режисьорът Джоел Соуза също е ранен.

Последвалото съдебно дело разкрива небрежност на снимачната площадка и повдига въпроси за безопасността на оръжията по време на снимки. Вдовецът на Халина, постига споразумение с Болдуин и другите продуценти на филма и е назначен за изпълнителен продуцент. Като част от споразумението е разрешено завършването на филма, а синът на Хътчинс, Андрос, ще се възползва финансово от успехите на лентата.

През март 2024 година първият оръжейник на филма, Хана Гутиерес, е осъдена за неволно убийство. Тя е излежала близо 14 месеца в затвора и се очаква да бъде освободена по-късно този месец.

По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Покана

Пловдивският фестивал на науката събира малки и големи с десетки събития

Пловдивският фестивал на науката събира учени от цял свят в града под тепетата. Това е трети пореден фестивал, който фондация "Красива наука" организира под патронажа и основното партньорство на Министерството на образованието и науката и Българската академия на науките. Във фестивала участват повечето 40 учени, а насрочените събития са 70. От..

публикувано на 27.11.25 в 15:14

Мексико обяви създаването на най-мощния публичен суперкомпютър в Латинска Америка

Мексико обяви създаването на суперкомпютъра "Коатликуе", който се очаква да стане най-мощният публичен компютърен център в Латинска Америка, предаде агенция EFE. Проектът ще продължи две години и цели да осигури на страната собствена инфраструктура за масова обработка на данни – ключова за научни изследвания, държавни решения и технологично развитие...

публикувано на 27.11.25 в 12:01
Покана

Юбилеен концерт на гъдуларя Пейо Пеев в Пловдив

Послучай 50-та си годишнина гъдуларят Пейо Пеев тази вечер ще представи юбилеен авторски концерт в залата на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство. В концерта ще участва Академичния народен оркестър с диригент проф. Владимир Владимиров. Специално са поканени певицата Ваня Вълкова и акордеонистът Петър Ралчев. На юбилейния..

публикувано на 26.11.25 в 14:07
Соломон Шехтер изучава текстовете от Каирската гениза, 1895

Изкуствен интелект анализира огромно съкровище от средновековни еврейски записи

Изследователи в Израел се надяват да направят нови открития за еврейската история с помощта на изкуствения интелект, предаде "Ройтерс". Каирската гениза е най-голямата колекция от средновековни еврейски документи в света. Тя е обект на безброй часове проучвания от учени в продължение на повече от век, но само малка част от над 400 хилядите документи са..

публикувано на 26.11.25 в 13:58
Силни гравитационни лещи, наблюдавани от

Астрофизик твърди, че е наблюдавал тъмна материя  

Астрофизикът проф. Томонори Тотани от Университета на Токио твърди, че е открил доказателство за съществуването на тъмната материя, обяви "Гардиън". Ученият е анализирал данни от космическия телескоп за гама лъчи "Ферми" на НАСА. Потвърждението на резултатите би било пробив в дългогодишните изследвания на неуловимото вещество, съставляващо 27% от..

публикувано на 26.11.25 в 13:50