Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

100 години висше лесовъдско образование в България

Доц. д-р Христо Михайлов: Лесовъдството трябва да бъде оставено в ръцете на професионалистите

Доц. д-р Христо Михайлов
Снимка: Лесотехническия университет

През 2025 година се навършват 100 години висше лесовъдско образование в България. Кулминацията на честванията ще бъде тържественото отбелязване на юбилея в Софийската опера и балет на 7 май.

В "Нашият ден" ректорът на Лесотехническия университет (ЛТУ) доц. д-р Христо Михайлов говори за празненствата по повод годишнината, състоянието на горския фонд и постиженията на лесовъдите през годините.

Тези 100 години, по думите на доц. Михайлов, са основополагащ период за развитието и бъдещето на лесовъдството у нас. 

"Това, което днес имаме като природа, гора, биологично разнообразие, защитени зони, е резултат на тези почти 100 випуска български лесовъди. Това не е само природна даденост. Постигнато е с изключителен труд, изключителна енергия и мотивация", заявява ректорът на ЛТУ.

Преди 120 години започват първите масови, организирани и научнообосновани мероприятия за залесяване на територията на България. Днес страната ни е сред лидерите в лесовъдството в Европа, изтъква доц. Михайлов.

"Все още горите на България се намират в много добро състояние. Наблюдават се някои тревожни тенденции, надявам се, че те ще бъдат преодолени с единението на българската лесовъдска мисъл, знание и професионализъм, за да останем лидери в областта на зеленото богатство в Европа", казва гостът.

Доц. Михайлов подчертава, че в днешно време лесовъдът е еколог, който трябва икономично и устойчиво да управлява природните ресурси и да се грижи за биоразнообразието.

Заплахите за българската природа доц. Михайлов разделя на две групи. От една страна, в условията на климатична криза се случват природни катаклизми и промени в ландшафта.

Втора група фактори, оказващи негативно влияние на българските гори, е свързана с намесата на некомпетентни и корумпирани политици, които възприемат гората като дървесина, по думите на госта.

"Лесовъдството трябва да бъде оставено в ръцете на професионалистите", заявява доц. Михайлов.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пешеходният поклоннически поход "Светият път" започва на 1 юли от Велико Търново

В България съществува един-единствен исторически доказан и документиран поклоннически път "Светият път". Той върви по точния маршрут, по който са преминали монасите през 1469 г. връщайки мощите на Свети Иван Рилски Чудотворец от Велико Търново в Рилския манастир. По този пъти и тогава – през 15 век, а и сега в днешни времена се случват изцеления и..

публикувано на 29.06.25 в 08:40

Как могат религиозните общности да се грижат за наркозависимите

Повод ни дава обявеният от ООН на 26 юни Международен ден за борба със злоупотребата с наркотици и нелегалния трафик. Ще го сторим заедно с Димитрина Маркова, психолог, която е работила над 10 години в Мобилния център към "Каритас София” за наркозависими, Камило Коня, който е от Управителния съвет на фондация "Ремар" България, Велислав Кенаров от..

обновено на 28.06.25 в 13:52
Веселин Боришев

Веселин Боришев: Ние сме тотално късопаметни безхаберници

Има ли значение военната фотография в новите технологични времена? Може ли да се говори още за фотожурналистика? Има ли още такава професия? Какво е да си фотограф в днешния свят? Пропагандна ли е ролята на изображението в т.нар. "модерни войни"? Фотографът Веселин Боришев коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" военната..

публикувано на 28.06.25 в 09:10
Георги Ганев

Курсът ще бъде 1.95583 за евро и това няма да се промени

Как да избегнем излишния "шум" в медиите, когато коментират приемането на еврото у нас, и как влизането на България в еврозоната ще е полезно за гражданите и бизнеса, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Георги Ганев , икономист, преподавател в Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Отвъд абстрактните обяснения..

публикувано на 27.06.25 в 16:35

Бойко Станкушев: У нас раздават такова правосъдие, за каквото им се плати или нареди

Колко политици и висши държавни служители в България са осъдени по обвинения за корупция и какво се случва с някои забравени разследвания според шестия доклад на Антикорупционния фонд (АКФ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Бойко Станкушев , директор на АКФ.   "Антикорупционни институции, 2024 година: ново начало" "Любопитно е..

публикувано на 27.06.25 в 15:30