"Намасте" е поздравът в това издание на "Terra Kултура".
Заедно с индийската изпълнителка и преподавател Шармила Мукерджи разговаряме за изкуството на Одиси – древната индийска философия, превърната днес в танц. В студиото е и Катя Тошева, основателка на школата за индийски танци "Кая".
На 29 април в НАТФИЗ Шармила Мукерджи, нейната ученичка Катя Тошева, както и възпитанички от школата "Кая" изнесоха спектакъл с класически индийски танци, който заплени българската публика.
Одиси е храмово изкуство, възникнало като начин за общуване с божествената енергия. Днес то е синкретично занимание, обединяващо театър, музика и танц, но не е загубило своята духовност и сериозност, разказва Мукерджи. Основите на Одиси са заложени в древния трактат "Натяшастра".
Тошева отправя покана към слушателите да станат част от събитието "Одиша – най-добре пазената тайна на Индия", организирано от посолството на Република Индия в България, школата за индийски танци "Кая" и Индологическа фондация "Изток-Запад".
Събитието, което ще се проведе на 7 май в "Съюз на архитекта" от 17:30 ч. до 20:30 ч. с вход свободен, ще включва изложба на занаятчийски произведения от индийския щат Одиша, танци, песни, поеми, рисуване с къна и викторина.
Мукерджи разказва още за класическия индийски танц: "Одиси може да помени възприятието на човека – дори това е целта, но публиката не може да бъде случайна. Ако тя не е в тази вибрация, не може да усети ползите от това изпълнение."
Срещата в ефир завършва с призив към тези, които не са наблюдавали класически индийски танц, да дойдат да преживеят божествените прецизност, изящество и красота на Одиси.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
Гостът ни е учил режисура, актьорско майсторство и театрален мениджмънт в Париж и Ню Йорк. През 2008 година във френската столица основава компания, в която работи с артисти от над 20 държави. Двукратен носител е на наградата "Млад талант на Париж", присъждана от парижкото кметство. Създател е на фестивали, летни академии и " Театър на чудесата"..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg