В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това и какви са трудностите, които трябва да бъдат преодолени?
Йорданка Велкова сподели, че за нея, като лектор по български език и литература, този въпрос е не само професионален, но и изключително личен ангажимент. Тя посочи, че в контекста на съвременния глобализиран свят, защита и съхраняване на културната и езикова идентичност на българите извън България е от изключителна важност. За нея, включването на българския език като матуритетен в британската система не е само въпрос на образование, а и на културно признание.
"Това е една много важна национална кауза. Като лектор по български език съм ангажирана с това да защитавам нашата образователна кауза зад граница. Това означава да съхраним нашата културно-езикова идентичност и да дадем възможност на българските ученици в Обединеното кралство да положат матуритетни изпити по български език", подчерта тя.
Йорданка Велкова акцентира върху значението на това предложение за учениците. Много от тях трябва да положат множество матуритетни изпити, които варират в зависимост от учебното заведение. Ако българският език бъде включен в списъка на матуритетните езици, това ще облекчи значително учениците, като им предостави възможност да се съсредоточат върху по-малко изпити.
От друга страна, тя постави и въпроса за идентичността и видимостта на българите в Лондон и Великобритания. "Въпросът кой съм аз и как ме вижда британската образователна система е изключително важен, особено в Лондон, където се подчертава колко ценно е да бъдеш различен и да имаш своя културна идентичност. Това е шанс за българите да се утвърдят и за българския език да бъде признат", обясни тя.
Включването на българския език като матуритетен е и шанс за изразяване на културното многообразие, което съществува в британската система, смята Велкова. Тя добави, че това ще помогне за легитимирането на различията и ще увеличи видимостта на българската култура и език в обществото.
Слушайте!
На 6 май – Деня на храбростта и празника на Българската армия, Красимир Каракачанов, бивш вицепремиер и министър на отбраната, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своите възгледи за бойната слава на българската армия, съвременните предизвикателства пред сигурността и мястото на България в международните съюзи. "Всеки, който е минал по Алеята на..
С вход свободен от 10:00 до 17:00 ч. и празнична програма, Националният военноисторически музей ще отбележи 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия . Гостите на музея ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен ще бъде достъпът и до временните изложби: "Белезите на войната: загубеното..
На 6 май (вторник) от 9:30 до 17:00 ч. Музеят на авиацията – филиал на Националния военноисторически музей, ще отбележи Деня на храбростта и Празника на Българската армия с вход свободен, безплатен музеен тур и активности за деца . В деня на отворени врати гостите на музея ще имат възможността да разгледат постоянната вътрешна и външна експозиция,..
Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..
На 5 май отбелязваме Международния ден на акушерката – ден, в който се обръща внимание на ключовата роля на акушерките, особено във времена на криза. В предаването "Нашият ден" говори Десислава Димова – акушерка, избрала с мисия и сърце да посвети живота си на тази древна и в същото време съвременна професия. Според нея акушерството и грижата..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg