"Локалите" – еднакво облечените, късо подстригани и понякога агресивни младежи, вече са назовани като явление в големия град. Те носят скъпи анцузи и маркови маратонки, всяват страх в моловете, в градинките, на метростанциите и площадките. Те са "готините", "алфите", които тормозят по-слабите си връстници, слушат чалга и черно и всяка тяхна дума е обида.
В "Нашият ден" правим опит да ги разпознаем заедно с журналистите от Враца, Благоевград и Варна Мария Димитрова (главен редактор на врачанското издание "Зов Нюз"), Мариета Димитрова (кореспондент на bTV и майка на тийнейджърка) и Спас Спасов ("Дневник"), които разказват за културната среда в градовете си и за проявлението на младежката агресия в по-малките населени места.
По думите на Мария Димитрова в Северозападна България такива групички все още не са се появили – знак, че вълната идва от големия град.
Младите хора са податливи на подобни влияние, защото растат недостатъчно образовани, с тесен мироглед и с желание да имат "алфа" излъчване, смята Димитрова. Ролята на музиката е ключова в самообразованието и формирането на културата у младежите, казва още тя.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
В търсене на описанието на явлението "локали" из територията на България се пренасяме в Благоевград, където, по думите на журналиста Мариета Димитрова, има групички деца, облечени със скъпи и неподходящи а възрастта дрехи, но не съществува такова голямо напрежение.
Културата, ангажирането на децата с различни дейности и семейната среда са нещата, от които зависи контролирането на агресията – чуйте в звуковия файл:
Според журналиста Спас Спасов от Варна "локалите" се срещат в големите градове, защото там анонимността е гарантирана.
Поведението на тези младежи е начин за привличане на внимание, което отдавна липсва в семейната среда, в училището и в обществото.
Причината за агресията сред младежите, по думите на Спасов, е в токсичната среда на възпитание, в свободата, която употребяваме неограничено, без никакви рамки. "Локалите" са част от поколение, което няма усещане за граници в поведението, заявява Спасов.
За разлика от "скинарите" – онези деца на работническата класа, които преди години плашеха обществото с агресията си, "локалите" са отгледани във финансово обезпечени семейства, обръща внимание журналистът.
Родителите им задоволяват материалните им нужди, но са забравили задължението да разговарят, да напътстват децата си, да създават отговорни и съзнателни граждани, смята Спасов.
Проблемът е обща отговорност – на семейството, на гражданското общество, на институциите, казва още журналистът – чуйте в звуковия файл:
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg