"Локалите" – еднакво облечените, късо подстригани и понякога агресивни младежи, вече са назовани като явление в големия град. Те носят скъпи анцузи и маркови маратонки, всяват страх в моловете, в градинките, на метростанциите и площадките. Те са "готините", "алфите", които тормозят по-слабите си връстници, слушат чалга и черно и всяка тяхна дума е обида.
В "Нашият ден" правим опит да ги разпознаем заедно с журналистите от Враца, Благоевград и Варна Мария Димитрова (главен редактор на врачанското издание "Зов Нюз"), Мариета Димитрова (кореспондент на bTV и майка на тийнейджърка) и Спас Спасов ("Дневник"), които разказват за културната среда в градовете си и за проявлението на младежката агресия в по-малките населени места.
По думите на Мария Димитрова в Северозападна България такива групички все още не са се появили – знак, че вълната идва от големия град.
Младите хора са податливи на подобни влияние, защото растат недостатъчно образовани, с тесен мироглед и с желание да имат "алфа" излъчване, смята Димитрова. Ролята на музиката е ключова в самообразованието и формирането на културата у младежите, казва още тя.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
В търсене на описанието на явлението "локали" из територията на България се пренасяме в Благоевград, където, по думите на журналиста Мариета Димитрова, има групички деца, облечени със скъпи и неподходящи а възрастта дрехи, но не съществува такова голямо напрежение.
Културата, ангажирането на децата с различни дейности и семейната среда са нещата, от които зависи контролирането на агресията – чуйте в звуковия файл:
Според журналиста Спас Спасов от Варна "локалите" се срещат в големите градове, защото там анонимността е гарантирана.
Поведението на тези младежи е начин за привличане на внимание, което отдавна липсва в семейната среда, в училището и в обществото.
Причината за агресията сред младежите, по думите на Спасов, е в токсичната среда на възпитание, в свободата, която употребяваме неограничено, без никакви рамки. "Локалите" са част от поколение, което няма усещане за граници в поведението, заявява Спасов.
За разлика от "скинарите" – онези деца на работническата класа, които преди години плашеха обществото с агресията си, "локалите" са отгледани във финансово обезпечени семейства, обръща внимание журналистът.
Родителите им задоволяват материалните им нужди, но са забравили задължението да разговарят, да напътстват децата си, да създават отговорни и съзнателни граждани, смята Спасов.
Проблемът е обща отговорност – на семейството, на гражданското общество, на институциите, казва още журналистът – чуйте в звуковия файл:
След пет подборни кръга из страната и дори на остров Ливингстън на 11 май (неделя) в "София Тех Парк" ще се състои закриващото събитие на XV Фестивал на науката, в което 12-те финалисти ще разкажат своите триминутни истории от различни научни области. Един от участниците ще представи България на международния финал на конкурса..
8 май е Денят на победата във Втората световна война. За историческата истина и манипулативните замени в историята в "Нашият ден" разговаряме с учителя по история Емил Джасим . Разговорът започва с представяне на историческите факти, свързани с днешната дата. Първият договор за капитулация на нацистка Германия е подписан на 6 срещу 7 май 1945..
Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част..
През последните години все по-често се диагностицират случаи на имунен дефицит – състояние, при което имунната система не функционира ефективно. Според д-р Петя Янкова , клиничен имунолог, това не е непременно знак за по-голяма заболеваемост, а за напредъка на медицината, който позволява откриването на тези иначе редки и често генетично..
Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са..
Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg