Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой дърпа конците

Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с актрисата и съосновател на куклен театър Роза Николова говорим за появата на куклите като натоварени със символика спътници на човечеството в различни региони, за българския опит в това изкуство и за бъдещето пред него в светлината на новите технологии.

Катя Петрова говори за работата си и за възможностите чрез куклите да се разшири диапазонът на емоционално въздействие върху зрителя чрез по-значим спектър от метафизически усещания. Тя разказва и за новия си спектакъл по произведение на Ромен Гари, "Животът пред тебе". Доцент Мирослав Цветанов - Миро, цитира някои наблюдения и изводи от новата си книга – "Анатомия на куклата", и се спира върху различните форми на куклен театър според различните култури в света. Роза Николова припомня създаването на първите форми на куклен театър в България от видни наши интелектуалци още в началото на миналия век. Гостите разсъждават и над етапите в нашето театрално куклено дело според действащата политическа конюнктура и припомнят как куклите са възприемани и като живи политически врагове в някои исторически моменти – например Гестапо в Чехия по време на Втората световна война е било "арестувало" две кукли за вражеска пропаганда.

Известните български познавачи и практици на кукленото дело не очакват западане на своето изкуство, но са обезпокоени не толкова от изкуствения интелект и новите технологии, колкото от евентуално оскъдняване на институционалния и държавен интерес към бъдеща подкрепа на кукления театър у нас.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27