Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жестове на съпротива на 18-ия фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик"

Снимка: "Антистатик"

Във време, в което гледаме екзистенциалното зло в очите, тялото е една от възможните територии на свободата и нейното отстояване. В това ще се опита да ни убеди 18-ото издание на фестивала за съвременен танц "Антистатик", който ще протече през този месец.

"Жестове на съпротива" е тазгодишната тема на фестивала, който ще търси и изследва от микрожестове на всекидневно неподчинение до радикални хореографски манифести.

Танцуването в контекста на съпротивата, като възможност да се противостои на институции, системи на потисничество и хора, които искат да ни отнемат свободата – това търси фестивалът. 

"Сякаш тялото е единственият останал остров на свобода, свобода, която си мислим, че ни е даденост, а ние трябва да се борим за нея нонстоп, винаги и постоянно. Така че танцът с  неговата телесност дава една възможност за съпротива, това не е единственият вариант, но със сигурност е най-уязвимият." – това казва Вили Прагер съосновател и организатор на фестивала.

Програмата започва с едно представление на носителката на наградата най-големия танцов фестивал в Европа "Импулс танц" във Виена Дева Шуберт. Тя е отличена за представлението "Бъгващ хор", което гостува на фестивала в София.

В Галерия "Академия" ще бъде представена реконструкция на танцовия филм на Мила Искренова "Стената", създаден и реализиран от Българската национална телевизия през 1990 г.  

Повече за програмата на фестивала, за участниците в него и за "жестовете на съпротива" чуйте в разговора на Милена Лекова с организаторите на "Антистатик" Стефан Щерев и Вили Прагер, както и с хореографката Мила Искренова в предаването "Какво се случва".

Снимка – "Антистатик"

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Берлин, Берлин" е в Пловдив

Спасението, което театърът предлага, често е пречистващ смях. Точно както е в премиерния за Пловдивския драматичен театър "Н.О. Масалитинов" спектакъл "Берлин, Берлин". Той ще се играе на 9 и 10 май . Ако комедията е трагедия, погледната от дистанцията на времето, то в пиесата на Жералд Сиблерас и Патрик Одекьор през много смях се разказва..

публикувано на 08.05.25 в 17:09
Антон Баев – директор на  Международния фестивал на поезията

В Пловдив се провежда Международният фестивал на поезията "Орфей"

В Пловдив се провежда Международният фестивал на поезията "Орфей". Поети от Хърватия, Чехия, Словакия, Естония, Турция, Босна и Херцеговина, Дания, Грузия и България четат на роден език и в превод на български в двете фестивални вечери.  По време на откриващата вечер ще бъде връчена голямата награда "Орфей" – за изключителен принос към поезията,..

обновено на 08.05.25 в 15:10

Библиотеките днес – памет на нацията, хранилище на книжовното наследство, социално място

Преди 11 май, когато Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ) чества своя патронен празник, а библиотекарите в България празнуват професионален празник, в "Артефир" гостува директорката на НБКМ и председател на Българската библиотечно-информационна асоциация (ББИА)  доц. д-р Калина Иванова. Доц. Иванова използва част от..

публикувано на 08.05.25 в 13:45
Мона Чобан

Гостоприемството, вдъхновението и родопските чудеса на писателката Мона Чобан

В "Нашият ден" разговаряме с Мона Чобан , писателка, и собственик на къща за гости в село Змиево в Родопите. Тя е автор на книгите "Сексът не е повод за запознанство", "Доста" и "Париж 18", живяла е в Париж и Москва, а днес намира вдъхновение сред българската природа.  Какво сподели Чобан за писането, гостоприемството, родопските легенди, живота..

публикувано на 08.05.25 в 13:05
Флейтистката София Василева-Мартинова и Стоян Мартинов на пианото

Камерен концерт флейта и пиано, японска калиграфия и хайку стихове в Трявна и Копривщица

"Нежна серенада" е камерен концерт флейта (София Василева-Мартинова) и пиано (Стоян Мартинов), японска калиграфия и суми-е на живо и хайку стихове(Венелина Петкова). В програмата са включени съвременни японски композитори (Юко Уебаяши Такацугу Мурамацу) и аранжименти на традиционни японски пиеси. Проектът ще бъде представен в Трявна и Копривщица...

публикувано на 08.05.25 в 12:45