Преди 11 май, когато Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ) чества своя патронен празник, а библиотекарите в България празнуват професионален празник, в "Артефир" гостува директорката на НБКМ и председател на Българската библиотечно-информационна асоциация (ББИА) доц. д-р Калина Иванова.
Доц. Иванова използва част от ефирното време, за да поздрави всички библиотечни работници по повод празника, като пожелава добро здраве, професионални успехи и европейско ниво на развитие за библиотеките у нас.
"Нашите професионалисти са много добри, но друг е въпросът с финансовия аспект на тяхната работа", заявява гостът.
В рамките на Националната библиотечна седмица (8 – 15 май) в България гостуват членовете на секцията за обществените библиотеки към Международната федерация на библиотечните асоциации и институции (IFLA).
Предвидени са редица мероприятия.
На площад "България" в парка на НДК може да бъде видяна изложбата "Библиотеката: мисия възможна", показваща опита и напредъка на избрани български библиотеки.
Доц. Иванова поставя акцент върху липсата на Национална стратегия за библиотеките. Библиотечните специалисти настояват за промяна на законодателството, което на този етап касае само обществените библиотеки в страната. Технологично обновление и по-добър начин на финансиране са сред належащите въпроси, отнасящи се до работата на библиотечните специалисти у нас.
По думите на госта НБКМ трябва да бъде експертно-консултантски център и водеща институция с научноизследователски статут, за да може да подготвя експерти.
Софийският университет и УниБИТ са двете висши учебни заведения, които обучават професионалисти в библиотечната област, но липсата на кадри е общонационален проблем, заявява доц. Иванова.
Основната функция на Националната библиотека е опазваща. Това е най-големият депозиториум за българската печатна продукция. Същевременно НБКМ е реставрационен център, който работи с библиотеки от цялата страна. Благодарение на дарителската програма "Осинови книга" са реставрирани, и дигитализирани редица ценни издания, изтъква доц. Иванова.
"Много е належащо да бъде променена материалната база на библиотеките. Просто трябва да имаме политическата подкрепа на държавниците ни", казва още гостът.
В рамките на официалното откриване на Националната библиотечна седмица ще бъдат връчени и годишните награди на ББИА за 2024 година. Събитието ще се проведе от 18 ч. в Централното фоайе на НБКМ.
Доц. Иванова завършва разговора с думите: "Библиотеките са важни днес – като памет на нацията, като хранилище на книжовното наследство, като социално място, в което да идват много млади хора."
Чуйте повече по темата в звуковия файл:
Спасението, което театърът предлага, често е пречистващ смях. Точно както е в премиерния за Пловдивския драматичен театър "Н.О. Масалитинов" спектакъл "Берлин, Берлин". Той ще се играе на 9 и 10 май . Ако комедията е трагедия, погледната от дистанцията на времето, то в пиесата на Жералд Сиблерас и Патрик Одекьор през много смях се разказва..
В Пловдив се провежда Международният фестивал на поезията "Орфей". Поети от Хърватия, Чехия, Словакия, Естония, Турция, Босна и Херцеговина, Дания, Грузия и България четат на роден език и в превод на български в двете фестивални вечери. По време на откриващата вечер ще бъде връчена голямата награда "Орфей" – за изключителен принос към поезията,..
В "Нашият ден" разговаряме с Мона Чобан , писателка, и собственик на къща за гости в село Змиево в Родопите. Тя е автор на книгите "Сексът не е повод за запознанство", "Доста" и "Париж 18", живяла е в Париж и Москва, а днес намира вдъхновение сред българската природа. Какво сподели Чобан за писането, гостоприемството, родопските легенди, живота..
"Нежна серенада" е камерен концерт флейта (София Василева-Мартинова) и пиано (Стоян Мартинов), японска калиграфия и суми-е на живо и хайку стихове(Венелина Петкова). В програмата са включени съвременни японски композитори (Юко Уебаяши Такацугу Мурамацу) и аранжименти на традиционни японски пиеси. Проектът ще бъде представен в Трявна и Копривщица...
В галерия "Куб" на РЦСИ "Топлоцентрала" и в Националния музей "Земята и хората" се открива мащабната изложба на съвременно изкуство "Високи гласове". С експозицията Държавният културен институт към Министерството на външните работи отбелязва своята двадесетгодишнина. "Високи гласове" ни връща към знакови години на съвременното гражданско общество и..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели..
Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография..
Новият албум на нидерландската джаз певица Фей Клаасен бе реализиран на физически носител на 4 април 2025 година, а вече е достъпен и в дигиталните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg