Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Астрономи "чуха" тиха звезда на 21 светлинни години от Земята

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Екип от астрономи е успял да чуе "музиката" и да изследва вътрешността на тип звезда, която досега се е смятала за твърде "тиха", за да бъде изследвана. Това съобщи португалското обществено радио и телевизия, като цитира проучване, публикувано в научното списание The Astrophysical Journal.

От обсерваторията в Хавай учените, с помощта на най-съвременното устройство Keck Planet Finder, са открили вълнообразните трептения в звездата HD 219134.

Подобно на музикалните инструменти, звездите резонират с естествени честоти, които астрономите могат да "чуят" с правилните инструменти – област на изследване, наречена астеросеизмология, която изучава вътрешната структура на звездите чрез отчитане на техните честоти.

"Вибрациите на една звезда са като нейната уникална песен", каза Ягуан Ли, водещ автор и докторант в Института по астрономия към Университета на Хавай, в изявление, цитирано от португалската обществена медия. Той обяснява, че "чрез слушане на тези трептения можем точно да определим масата, размера и възрастта на една звезда."

Досега са записвани "звездните песни" от звезди, по-горещи от Слънцето, с помощта на космически телескопи на НАСА. Но трептенията на HD 219134 – по-хладна, оранжева звезда само на 21 светлинни години разстояние – са твърде фини, за да бъдат засечени от тези телескопи.

В първото астеросеизмично изчисление учените определиха възрастта на HD 219134 на 10,2 милиарда години – повече от два пъти възрастта на Слънцето, измерване, което "има важни последици за разбирането на стареенето на звездите."

Те също така откриха, че тази звезда изглежда по-малка, отколкото е било показано от измервания, различни от астеросеизмичните.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ретроспективна изложба на скулптора Атанас Карадечев в Пловдив

Ретроспективна изложба на скулптора и художника Атанас Карадечев се открива тази вечер в Градската художествена галерия на така наречената от пловдивчани улица – Главната . Той представя около 40 творби – предимно пластики от бронз, но също и маслена живопис, акварели и скици. "Парчета бронз, облечени в идея и чувство, които ще ме надживеят" –..

публикувано на 08.05.25 в 17:05

"Европейски дни на образованието" започват в Норвегия

В град Хамар, Норвегия, започва форумът "Европейски дни на образованието". В него ще вземат участие изследователи, преподаватели, гимназиални и начални учители от Финландия, Дания, Нидерландия, Германия, Австрия и Белгия . Те ще обсъждат теми, свързани с насърчаването на ученето сред децата и младите хора и с информираността им при избора на учебно..

публикувано на 08.05.25 в 16:00

Иновации и технологии в селското стопанство – фокус на международна конференция в Кипър

Иновациите и изследванията в селското стопанство, както и използването на изкуствен интелект и сателитни технологии, са във фокуса на започналата днес в Кипър научна конференция с международно участие. Целта е разработването на устойчива селскостопанска политика и устойчиво развитие на селските райони. Кипър решително засилва прилагането на цялостна..

публикувано на 08.05.25 в 14:30
Бил Гейтс

Бил Гейтс: Изкуственият интелект ще промени бъдещето на здравеопазването

Съоснователят на Microsoft Бил Гейтс заяви, че изкуственият интелект ще играе ключова роля в разработването на нови инструменти за здравеопазването , образованието и селското стопанство, предаде АФП. Това се случи по време на среща с президента на Индонезия — Прабово Субианто, в сряда. Според Бил Гейтс иновациите в сферата на изкуствения..

публикувано на 08.05.25 в 14:10

Меморандум за сътрудничество насърчава академичното равенство между половете в Кипър

В Кипър бе подписан първият по рода си меморандум за сътрудничество за насърчаване на многообразието, равенството между половете и приобщаването в академичната с реда. Инициативата е подкрепена от всичките 12 държавни и частни университети в страната. Споразумението има за цел да установи "обща основа за диалог, споделен ангажимент и..

публикувано на 07.05.25 в 14:40