Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Илин Савов

Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда?

проф. Илин Савов и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

Кои бяха акцентите на световния форум по киберсигурност в Сингапур? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда – какви са те?

Комисар, проф. д-р на науките Илин Савов е с над 25 години професионален опит в службите за сигурност и МВР на Република България. Преподавател в няколко български и чуждестранни универитети и академии. Експерт е по специални разузнавателни средства, киберсигурност, киберзащита, противодействие на киберпрестъпления и злонамереното използване на изкуствен интелект. Проф. Савов участва на множество европейски и световни форуми,  свързани с киберсигурност, киберразузнаване и противодействие на киберпрестъпления. Автор е на десетки статии, доклади, студии, книги и монографии в областта на националната сигурност. На проф. Савов му предстои участие на най-големия световен форум Wolrd Police Summit в Дубай след няколко дни? 

Проф. Савов наскоро се завърна от световен форум в Сингапур. Той гостува в юридическото предаване "Законът и Темида" и сподели своите впеталения от знанията на световните експерти в областта на сигурността? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда? Какви са те? 

"Представителите, които бяха на конгреса в Сингапур, поднесоха едни проблеми, които вероятно ще наблюдаваме в близко бъдеще и в Европа. Става въпрос за процеси, свързани с изкуствения интелект и с киберпрестъпленията – атака към конкретни институии и други частни компании, като основната идея е изземване на данни. Всички търсят решение на проблема как да противодействат на това дигитално издевателство.  

Комисар Илин Савов има над 25 години стаж в системата на МВР и службите за сигурност. Притежава достатъчно знания и умения да прилага правилни подходи и техники в обучението на граждани в областта на киберсигурността. Кои са новите рискове? Какво предстои?

"Днес извърших едно поредно обучение в 59-о основно училище, София, по покана на директорката. За пореден път се убеждавам, че тези обучения в страната са изключително полезни и имат добавена стойност. През последните 5 години извършвам обучения на деца и на учители – вече се визуализира и като предупреждение от световни агенции. От няколко години аз предупреждавам, вкл. и във вашите студиа, че престъпленията, извършвани от деца срещу деца ще намерят своя пик. 

Световни агенции като "Ню Йорк таймс" и Би Би Си, както и организацията УНИЦЕФ, официално публикуваха в своите сайтове нещо изключително притеснително: Тийнейджърски садистични групи, които набират млади хора (малолетни и непълнолетни) да подкрепят и участват в престъпни поведения и престъпни групи в онлайн среда. Това, което правя, като обучавам деца, ме кара да се чувствам наистина полезен за държавата ни. Но и малко притеснен, защото трябва да се смени изцяло подходът към младото поколение, т.нар. от мен "дигитално бунтарско" поколение." 

В последно време всички сме свидетели на сериозни престъпления в киберсреда. Последната атака беше в понеделник 5 май, когато спряха сайтовете на държавни организации, преди това телекомуникационни компании блокираха потребителите да използват телефоните и компютрите си! Спря токът в редица държави като Франция, Португалия и Испания? Какво се случва? 

"В глобален мащаб сме свидетели на едни много интересни процеси. Първоначално всички спекулираха с изкуствения интелект и с киберсредата. Те се превърнаха в реалност. През годините станахме свидетели на усъвършенстване на определени процеси и забележете, нормална реакция на държавите по света. Нито една държава по света не би признала, че е жертва на кибератака, поради две прости причини – ако тя признае, всички организирани престъпни групи ще се насочат повторно към нея, второ, при признаването на такава атака разследването ще бъде затруднено и съответно ще имаме проблеми при събирането и установяването на факти и доказателства. 

На базата на целия опит, който имам, целият свят ще бъде свидетел на интересни процеси в дигитална среда. Искам да предупредя: ще има атаки във финансовата система, здравната система, образователната система, ще има издевателства спрямо всеки един отделен гражданин и ние трябва да бъдем подготвени за това. Това не е никаква спекулация, това е самата реалност! 

Водещи агенции по киберсигурност имат изключително големи притеснения. Те подчертават, че критичната инфраструктура ще пъде подложена на изпитание. Затова апелирам за абсолютно качествено, адекватно професионално обучение и подготовка на всички служители, където е възможно!

Проф. Савов подчерта, че е особено желателно в етапите на обучение на българските деца да бъде заложена дисциплина, която да ги ограмотява в три направления – киберсреда, киберотговорност и киберпрестъпления и техните разновидности. "Трябва да предупредим децата..."

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Посланикът на Украйна Н. Пр. Олеся Илашчук

Олеся Илашчук: Има само една пречка за възстановяването на мира и името ѝ е Русия

В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа, както и взаимоотношенията на държавата със САЩ и с Русия. * Бихте ли обяснили защо според Вас до този момент няма разбирателство по отношение на мира? "Мирът е възможен само тогава, когато няма..

публикувано на 09.05.25 в 16:00

Как композиторът и диджей Светослав Нунев помага на българската музика да пробие навън

В рубриката "Разговорът" гостува Светослав Нунев, организатор на събития и концерти на български изпълнители в Лондон – световната музикална столица. Той има дългогодишен опит в музикалната индустрия като композитор и диджей. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели своите наблюдения и опит за това как българските артисти могат да пробият в..

обновено на 09.05.25 в 13:55

Антоанета Колева за Европа днес: Опасности и шансове пред нашия общ дом

Денят на Европа, отбелязван на 9 май, е посветен на мира и обединението в Европа. Тази дата е символ на усилията за единство и хармония на континента, като се свързва със значимата Декларация на Робер Шуман от 1950 г., която предлага създаването на Европейската общност за въглища и стомана, предшественика на Европейския съюз (ЕС). Този ден не само..

обновено на 09.05.25 в 13:08
Атанас Радев и Анелия Торошанова

Какви са правата на младите хора в Европейския съюз?

Какви са правата на младите хора в Европейския съюз?  Какво прави Националният младежки форум (НМФ) в тази посока – Диалога на ЕС по въпросите за младежта Диалог на Европейския съюз по въпросите за младежта е консултативен механизъм, който позволява на младежи от цяла Европа да участват в процесите на вземане на решения на най-високо ниво и..

публикувано на 09.05.25 в 12:40

С любов към животните: Нидерландка с призвание в България

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме ветеринарния лекар д-р Мелинда де Мул – нидерландка, която от 16 години живее и работи в България. Д-р де Мул е родена и израснала в Нидерландия. Още от малка мечтаела да работи с животни и, вдъхновена от Джейн Гудол, започва да учи биология в Утрехт (Нидерландия) през 2000 г. Две години по-късно се..

обновено на 09.05.25 в 11:06