Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Vertigo: (не)умението да се променяме

Движенческият спектакъл, който ще има премиера на 14 май на сцената на Yalta Art Room, изследва темата за трансформацията на човека

Снимка: Yalta Art Room

Приспособяването към заобикалящата среда е най-естественият ход на човешкия организъм. Да се пригодиш, натъкмиш, е инстинкт за оцеляване. Това е начин да продължиш съществуването си във всяка възможна ситуация. Тялото търси начин да му бъде удобно в нови условия, да му е комфортно, отново познато и сигурно.

Винаги ли обаче промяната означава трансформация? Кога тя е въпрос на избор и кога е неизбежна? Удобството винаги ли представлява контрол и обезателно ли съпротивата да се адаптираш трябва да доведе до пагубен край? Едно може би е сигурно – промяната е движение, независимо до какво точно води.

Вътрешният конфликт на човека е движение на емоции, а когато разговаряш сам със себе си извън рационалното – може би най-добрата трибуна за обсъждане на съвременните теми и проблеми е тъкмо движението. Тук обаче възниква и въпросът дали винаги, когато говорим за движение, говорим за танц.

Танцът е емоция, той е преживяване, което буди сетивата и провокира усещанията, а не са ли нужни именно те, за да настъпи промяна?

Образът на съвременния танцьор е образът на живия човек. Този, на когото му се случват събитията, които налагат необходимост от действие и/или незабавна и задължителна промяна.

Разговор за умението и неумението да се променяме през изразните средства на движението и танца провокира съвременният солов движенчески пърформанс Vertigo, в чието ядро стои темата за трансформацията на човек. 

Той има премиера на сцената Yalta Art Room на 14 май от 19:30 часа.

Спектакълът провокира и дава поле за размисъл върху теми като: възможността човек да се адаптира дори когато не иска; идеята за границите, които си поставяме или ни поставят; рамката на комфортната ни зона и желанието за контрол над собствения ни живот; мисията на изкуството да размества пластове и да разцепва въздуха, който дишаме.

В "Какво се случва" гостуват Изабел Миткова и Симона Тодорова – замесените в движенческия световъртеж. Изабел е един от хореографите на спектакъла, заедно с Васил Зелямов, а Симона Тодорова е танцьорът, чрез чиито движения зрителят навлиза в темата.

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата.

Всичко останало чуйте в звуковия файл.

Композитор на Vertigo е Стефан Цеков, а костюмограф – Рая Кърпачева. Графичният дизайн и текстът са дело на Изабел Миткова, а дизайнът на осветлението – на Сава Кисьов. Фотограф и видеограф е Николай Райчев, а продуцент – сдружение "Гоя Проджектс".
Снимки – Yalta Art Room
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варна открива летния сезон с концерт под звездите

Варна ще даде официален старт на туристическия сезон с празничен концерт, който ще се състои тази вечер от 19:00 часа на площад "Антон Новак" – на входа на Морската градина . Събитието ще предложи на жителите и гостите на града богата програма, включваща музикални изпълнения, атрактивно акробатично шоу и редица изненади. Специален гост на..

обновено на 16.05.25 в 09:34
Изложба Recipe II / „Рецепта II“

Артсцената на Велико Търново

През последните години прави впечатление, че артсцената във Велико Търново се развива много активно. Съвременното изкуство в града вече има свои установени "места" и инициативи. Конкретен повод да говорим за събитията там е българо-германската изложбата "Рецепта II". Тя е представена до 18-и май в изложбените зали "Рафаел Михайлов" по инициатива..

публикувано на 15.05.25 в 17:05

Румънски режисьор постави "Крал Лир" в Русе

В Драматичния театър "Сава Огнянов" - Русе текат последните репетиции на премиерния спектакъл "Крал Лир". Постановката по прочутата Шекспирова трагедия е дело на един от най-добрите млади румънски режисьори Думитру Акриш, който поставя за втори път на сцената на Русенския театър. Преди две години той направи там спектакъл по пиесата "Изчезващи" от..

публикувано на 15.05.25 в 16:30

Тържество и специална изложба в Сатиричния театър

"60 години Сатирата има дом на ул. "Стефан Караджа" № 26" е специална изложба, с която Сатиричният театър "Алеко Константинов" отбелязва годишнината от представлението "Много шум за нищо", реж. Гриша Островски, с което сградата е официално открита. На тържеството днес (15 май) от 17:30 ч. във фоайе "Зрители" ще бъдат открити и маски на..

публикувано на 15.05.25 в 16:28
Клара Армандова

Актрисата Клара Армандова представя автобиографичен роман

Авторката на мемоарния роман "Танцът на делфините" – актрисата Клара Армандова, гостува в "Артефир" преди премиерата в Дом на културата "Средец" от 18:30 ч. По думите на Армандова книгата не е просто автобиографична – тя съчетава спомени, художествени елементи и свидетелство за една отминала епоха. Описаният период се простира от 50-те години..

публикувано на 15.05.25 в 15:50