На 15 май (четвъртък), от 18.30 ч. в галерия "Синтезис" се открива изложбата "Честно казано, искам да се храня само с мъгла, като отшелник" на белгийската визуална артистка и фотографка Катрин Лонгли. Тя е родена в Белгия през 1980 г., живее и работи в Брюксел. Завършва фотография, комуникационни изследвания и антропология. Артистичният ѝ подход е едновременно документален и наративен. Нейни проекти са показвани в множество международни изложби и фестивали, авторка е на три фотокниги.
Проектът изследва темата за хранителните разстройства в контекста на японското общество. Храненето никога не е просто механична дейност. То може да бъде източник на удоволствие или инструмент за контрол над телата ни, начин за свързване с другите, източник на утеха или на тревога. Подходът ни към храната обединява множество аспекти и е дълбоко преплетен с нашите емоции, социална и семейна история. Но къде се крият корените на тази сложна връзка?
Като дете Катрин Лонгли страда от наднормено тегло. Балансирайки на ръба между контрола и удоволствието, връзката ѝ с храната остава белязана от призраците на тези детски спомени, които дълбоко оформят начина, по който човек възприема себе си. В проекта "Честно казано, искам да се храня само с мъгла, като отшелник" авторката изследва тези проблеми отвъд личния си опит — в контекста на японското общество, където натискът върху тялото изглежда по-силен от всякъде другаде.
По време на няколко артистични резиденции в Япония Катрин Лонгли провежда интервюта с хора на различна възраст, някои от които страдат от хранителни разстройства, за тяхното отношение към храната и тялото. Така научаваме как Юки постепенно потъва в анорексията, докато стига дотам, че може да преглъща само течности; как Рен намира защита от външния свят благодарение на "бенто" кутиите, грижливо приготвяни от майка ѝ; как Кеничи реагира, след като общинските власти го категоризират като "метабо", след измерване на обиколката на талията му; как Мина успява да възстанови връзката с липсващата ѝ майка, докато готви заедно с братята си; или как Рика успява да пази в тайна булимията си в продължение на повече от двадесет години.
Съпътстващата програма на изложбата включва прожекция на шведския игрален филм "Моята слаба сестра”, премиера на книгата "Образ и патологии днес" на Ванина Микели-Рехтман, издадена от асоциация "Българско психоаналитично пространство" и лекция на доц. Диана Циркова, психоаналитик и преподавател по клинична психология. Програмата включва и няколко срещи с Катрин Лонгли. Тя лично ще открие изложбата на 15 май, а на следващия ден ще представи свои фотокниги. По време на Нощта на музеите на 17 май авторката ще направи тур в изложбата, а на 24 юли ще се върне отново в София, за да приготви японска мисо супа за публиката.
Изложбата "Честно казано, искам да се храня само с мъгла, като отшелник" се осъществява с подкрепата на "Фотосинтезис", Wallonia-Brussels International (WBI) и в партньорство с асоциация "Българско психоаналитично пространство", кинофестивал "Срещи на младото европейско кино", кино Одеон и издателство Three Books, Токио.
Чуйте авторката Катрин Лонгли в звуковия файл:
През последните години прави впечатление, че артсцената във Велико Търново се развива много активно. Съвременното изкуство в града вече има свои установени "места" и инициативи. Конкретен повод да говорим за събитията там е българо-германската изложбата "Рецепта II". Тя е представена до 18-и май в изложбените зали "Рафаел Михайлов" по инициатива..
В Драматичния театър "Сава Огнянов" - Русе текат последните репетиции на премиерния спектакъл "Крал Лир". Постановката по прочутата Шекспирова трагедия е дело на един от най-добрите млади румънски режисьори Думитру Акриш, който поставя за втори път на сцената на Русенския театър. Преди две години той направи там спектакъл по пиесата "Изчезващи" от..
"60 години Сатирата има дом на ул. "Стефан Караджа" № 26" е специална изложба, с която Сатиричният театър "Алеко Константинов" отбелязва годишнината от представлението "Много шум за нищо", реж. Гриша Островски, с което сградата е официално открита. На тържеството днес (15 май) от 17:30 ч. във фоайе "Зрители" ще бъдат открити и маски на..
Авторката на мемоарния роман "Танцът на делфините" – актрисата Клара Армандова, гостува в "Артефир" преди премиерата в Дом на културата "Средец" от 18:30 ч. По думите на Армандова книгата не е просто автобиографична – тя съчетава спомени, художествени елементи и свидетелство за една отминала епоха. Описаният период се простира от 50-те години..
Романът "Морската градина" на мексиканската писателка Софи Бехарано де Голберг е роман за България . За живота на едно семейство български евреи по време на Втората световна война. За спасението, напускането на родината и Европа. За историческите усилия на един народ да защити максимално сънародниците си от еврейски произход. В "Артефир"..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis..
В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във..
За първи път на български език излиза сборник, обединил беседите, които писателят Хорхе Луис Борхес изнася през 1977 г. в театър "Колизей" в Буенос Айрес...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg