Снощи в Мадрид актьорът Антонио Бандерас беше удостоен с почетната награда "Талия" на Испанската академия за сценични изкуства за цялостен принос към театралното изкуство. По време на церемонията той заяви, цитиран от агенция EFE, че театърът е "убежище за истината, особено в тези времена, в които лъжите се разпространяват без никакъв срам".
Според Бандерас сценичните изкуства са средство за култура, образование и изграждане на свободни, критично мислещи граждани, които не могат да бъдат манипулирани. Той определи театъра като място, в което съществуват множество начини да виждаме и тълкуваме реалността.
Актьорът допълни, че "театърът отдава почит на една уникална, обективна и безспорна истина". Той говори за способността на сцената да събира хора, които разказват истории, пред други хора, които ги слушат, за това, че театърът е великолепен ритуал, в който можем да се смеем, да плачем, да се вълнуваме или да размишляваме – заедно. И всичко това, според него, се случва не благодарение на изкуствения интелект, а на човешкия.
И макар че съвременният свят ни кара да чувстваме, мислим и живеем с абсурдна скорост, "трябва да научим младите хора, че вниманието и търпението пред едно произведение на изкуството се възнаграждават", подчерта Бандерас, като предупреди, че "незабавните удоволствия водят до неудовлетвореност и разочарование".
Бандерас заяви също, че вярва в децентрализацията на сценичната продукция, а през последните шест години родният му град Малага заема водещо място в работата му.
Пловдивският фестивал на науката събира учени от цял свят в града под тепетата. Това е трети пореден фестивал, който фондация "Красива наука" организира под патронажа и основното партньорство на Министерството на образованието и науката и Българската академия на науките. Във фестивала участват повечето 40 учени, а насрочените събития са 70. От..
Мексико обяви създаването на суперкомпютъра "Коатликуе", който се очаква да стане най-мощният публичен компютърен център в Латинска Америка, предаде агенция EFE. Проектът ще продължи две години и цели да осигури на страната собствена инфраструктура за масова обработка на данни – ключова за научни изследвания, държавни решения и технологично развитие...
Послучай 50-та си годишнина гъдуларят Пейо Пеев тази вечер ще представи юбилеен авторски концерт в залата на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство. В концерта ще участва Академичния народен оркестър с диригент проф. Владимир Владимиров. Специално са поканени певицата Ваня Вълкова и акордеонистът Петър Ралчев. На юбилейния..
Изследователи в Израел се надяват да направят нови открития за еврейската история с помощта на изкуствения интелект, предаде "Ройтерс". Каирската гениза е най-голямата колекция от средновековни еврейски документи в света. Тя е обект на безброй часове проучвания от учени в продължение на повече от век, но само малка част от над 400 хилядите документи са..
Астрофизикът проф. Томонори Тотани от Университета на Токио твърди, че е открил доказателство за съществуването на тъмната материя, обяви "Гардиън". Ученият е анализирал данни от космическия телескоп за гама лъчи "Ферми" на НАСА. Потвърждението на резултатите би било пробив в дългогодишните изследвания на неуловимото вещество, съставляващо 27% от..