Най-добрият художник по костюми на игрален филм според журито на Наградите "Васил Гендов" на Съюза на българските филмови дейци за 2025 година е Марта Миронска за "Сватба". Тъкмо екранизацията на едноименния Хайтов разказ представи страната ни на първата официална прожекция на български филм в Европейския парламент в Брюксел. По покана на евродепутата д-р Андрей Ковачев режисьорката Магдалена Ралчева и екипът на "Сватба" се срещнаха с публиката – българската общност в белгийската столица и гости на града.
В една модерна страна, там, където демокрацията е в действие, а общуването преминава през най-съвременните средства за комуникация, "Сватба" върна зрителите си в началото на миналия век, сред планинските пейзажи на Родопите, където тишината преобладава, а това, което не се променя въпреки заобикалящата ни среда, са чувствата на хората и провокираните от тях избори.
За срещата на тези два различни свята в "Кино с думи" говори сценаристът на филма – театроведът и драматург доц. Юрий Дачев.
"Неведоми са онези детайли, онези дребни неща, които дават понякога тласък една история да се развие, да се събере, да я видят различни хора с различни погледи. Това в края на краищата е най-хубавото, приключенското в киното“, каза той.
За него Николай Хайтов е изключително интересен и силен автор.
"Това усещане за характер, за човешко преодоляване, за достойнство – и то в едни примитивни на пръв поглед условия – е нещо, което безкрайно ме привлича. Неговите диви, живи хора всъщност са изключително богати. Те може в нещо да изглеждат сурови, да са немногословни, но те са богати и като душевност, и като светоусещане, и като разбиране за това къде са в този свят, при всички ограничения на времето", обяснява Дачев.
Писането на сценарий по автор, когото обичаш, е начин да разговаряш с него, смята драматургът, който има зад гърба си над 60 пиеси и филмови сценарии.
"Работата на киносценаристите е до голяма степен работа, която е осъдена на еднократен живот. Сценаристите танцуват само едно лято с филма, който се снима по техен сценарий, но пък това си има други очарования", твърди Юрий Дачев.
По негови думи сценарият е едно задължително условие, но и едно обещание за възможен добър филм. За него обаче няма живот, ако не присъства на екран.
"Изкуството е в голяма степен нещо непредвидимо – казва още той. – А когато се взимаш прекалено насериозно – губиш умението си да се радваш."
За природата на драматургията, работата с актьорите и дистанцията от процеса на терен Юрий Дачев разказва в звуковия файл.
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол. За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване. Официалното откриване на фестивала е на..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..
Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg