Тази вечер в Първо студио на БНР можете да чуете един концерт, който е едновременно стойностен, важен и необикновен. Камерни творби от Лазар Николов, като повечето от тях се изпълняват за първи път след премиерното им представяне преди няколко десетилетия, ще прозвучат в изпълнения на трима много различни музиканти, обединени от музиката на големия наш композитор.
Пианистката Цветана Иванова е двигателят на този проект. Родена в Бургас (както и Лазар Николов), тя завършва Националното музикално училище в София при Димитър Цанев, след това Националната музикална академия при Джулия и Константин Ганев, като много работи с Боян Воденичаров, който тогава им е асистент, след което специализира в Германия. Има задълбочен интерес към новата и съвременната музика.
За този концерт тя намира съмишленици в лицето на тромпетиста Вени Благоев (когото познаваме много добре от родната джаз сцена, но е музикант с широки интереси) и младата арфистка Анастасия Роуланд.
За БНР Цветана Иванова разказа за първото си съприкосновение с музиката на Лазар Николов като дете, за постепенното осъзнаване на нейната сила, за срещите с Лазар Николов, за моментите на просветление, за интегралния запис на неговите клавирни сонати и защо програмата, която ще бъде представена днес се нарича Жълто и оранжево.
Ето някои фрагменти от разговора на Лили Големинова с Цветана Иванова, но чуйте целия разказ на пианистката, струва си.
"Първият ми спомен за музиката на Лазар Николов е от времето, когато съм била на 11 години, в Бургас изпълниха неговата Втора симфония. Чух звук, който надвишаваше моята способност за възприемане, не го разбрах, но не го отхвърлих. После дойдох в София и по-късно това, което ми отвори сетивата за музиката на Лазар Николов, беше именно неговата соната за тромпет и пиано през 1986 на Прегледа за нова музика и първите й изпълнители Атанас Дюлгеров и Лили Гетова. Страшно ме впечатли тази творба и вече бях убедена, че това е голям композитор и голям път, по който има много стъпала за изкачване… после в Музикалната академия бяхме състуденти с Драго Йосифов и двамата бяхме част от студентския Колегиум за нова музика, който после прерасна с ансамбъл Musica Nova. Нашата първа изява беше с Метаморфози III на Лазар Николов през 1989, година по-късно направихме Глас. Беше голямо преживяване, в консерваторията нямаше ток, беше студено, но ние толкова се вълнувахме, че не забелязвахме. После Лазар Николов написа Сонатата за две пиана, която с Драго изсвирихме много пъти. След това аз заминах да уча в Германия и това, което ме привлече да се върна обратно, беше Деветата соната на Лазар Николов. Тя много ми прилегна, той не знаеше, че всъщност я е писал за мен (смее се). Записах интегрално всичките му сонати и сега бих искала да запишем всички негови камерни творби. Досега сме направили Сонатата за тромбон с Атанас Карафезлиев и Сонатата за фагот с Мария Черноокова…".
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура".
"Единение" е авторски албум на Константин Кучев, братя Якъбови и сестри Апостолови, Ян Добрева, Васил Спасов - Sariel Orenda, Петър Йорданов - Бъни, Мартин Саийд Бейран, Силсила Махбуб, Халед Мераджудин, Нона Митева, Александър Лазаров, Мари Андонова, Асен Хайдутов, Анна Каралашева, Ердинч Милев. Авторите на албума споделят: "Музиката като..
На 25 и 29 май в град Бразилия, клавирното дуо ще осъществи два от ключовите проекти на състава – продължаващото турне с Клавирния концерт за четири ръце на Йоханес Брамс и аранжимент на Рихард Дюнсер на Клавирен квинтет, оп. 25, както и програма с преобладаващо българско присъствие. Посещението им е резултат на покана от Клаудио Коен, който се..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и Мирослав Пашов – директор на Театър “Българска армия”, излизат с обща радио- и видеопремиера на 24 май. Тримата записаха песен на Светослав Лобошки (музика и аранжимент) по текст на Джина..
Плевенската филхармония представя концерта "Росен Гергов и синове" в зала "България", като част от Международния фестивал "Софийски музикални седмици". Той е трети от поредицата с оркестъра на плевенските филхармоници. Диригент на вечерта ще бъде Росен Гергов, а солисти – неговите синове: Кай Гергов (цигулка), Рей Гергов (виолончело) и Лео Гергов..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени Николов (цигулка) и Борис Радилов (виолончело). Музикантите ще изпълнят разнообразна програма в галерийното пространство за почитателите на класическата музика в Плевен. По време на концерта ще..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg