В рубриката "Културен компас", посветена на културни събития от страната и извън нея, гостува проф. Лидия Върбанова – преподавател в НАТФИЗ и експерт по културна политика. Повод за разговора е нейното участие в международен проект, посветен на развитието на театралното и творческо изкуство в извънградските райони на Европа.
Проектът обединява усилията на 13 партньорски организации от 12 европейски държави. Проф. Върбанова с гордост отбелязва, че България е сред страните, участващи в тази инициатива, чиято основна цел е да се подпомогне изграждането на културен капацитет в изолирани и труднодостъпни населени места във Финландия, Исландия, Латвия, Хърватия и Португалия.
"Щастливи и горди сме да бъдем част от този проект, който обхваща 13 партньора от 12 страни. Имахме ангажимента да подпомогнем развитието на капацитета в едни много изолирани малки места във Финландия, Исландия, Латвия, Хърватия и Португалия."
"Направихме една серия от обучения в много интересни аспекти като финансиране, културно предприемачество, развитие на местното партньорство, работа в мрежи, стратегически аспекти. Също така имахме ангажимента да извършим менторство на тези, както ние ги наричаме, казуси и малки проекти в тези изолирани населени места."
Проектът обхваща не само театралното изкуство, а цялостната екосистема на творческите индустрии в тези отдалечени райони. "Имахме голямото щастие да се срещнем с тези наши колеги, които не са само в театъра, защото проектът обхваща творческите индустрии в тези извънградски райони."
"Ние им казваме лаборатории, но всъщност това са творчески, социални места, които са подкрепени от местните университети, защото идеята на проекта е да направи тази връзка между творческата практика, научните изследвания и като резултат да даде направления за развитието на културните политики в тези малки отдалечени места."
"Опитвахме се да помогнем на партньорите как тези места могат да бъдат анимирани и да привлекат повече туристи. Във Финландия имаме един интересен проект, който е Фестивал на 3D прожекциите върху различни сгради, където те също се опитват да увеличат видимостта на този район. Знае се, че проблемите в тези малки места са: изолация, ниска видимост, много малко контакти. В Хърватия например проектът е за въвличане на деца в музиката и запознаването им с музикални инструменти. Успехът е нещо много относително, по-скоро искаме да видим радост от това, че тези проекти наистина увеличават капацитета си.”
Слушайте!
Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..
Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg