Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българското училище "Иван Станчов" и мирната битка за самосъзнание и принадлежност

Здравка Момчева: България трябва в един момент да бъде превъплътена някъде – в случая в сърцето на Лондон

7
Г-жа Момчева с ученици
Снимка: Нина Цанева

За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева.

Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в Лондонския университетски колеж. Поводът за поканата е бил семинар, посветен на усилията на малките езици, повечето източноевропейски, да влязат в системата на матуритетните изпити във Великобритания. Това би мотивирало децата, изучаващи родния си език, да полагат по-целенасочени усилия.

Българските училища зад граница, по думите на Цанева, участват в "мирната битка" за поддържане на българското самосъзнание и принадлежност – битка, която приобщава, без да се конфронтира с останалите.

Българското училище "Иван Станчов" се намира в сърцето на Лондон близо до новопостроената българска църква. Училището е създадено през 1987 година като форма на обучение по езика, литературата, историята и географията на България. Часовете там са били предназначени за децата на българските дипломати и представители на държавни фирми. В този вид училището съществува до 1991 година, когато е закрито от Министерството на просветата. Есента на същата година идва големият шанс за каузата на българските неделни училища в лицето на Иван Станчов – тогавашен посланик на България в Лондон. Станчов отваря българското училище, което започва да обучава деца от 1 до 8 клас, а днес предлага и гимназиално обучение, разказва Цанева.

Днес учениците са до 250 и на възраст между 4 и 18 години. Българските училища в Лондон са над 15, а техните разклонения из страната са над 55 на брой.

Нина Цанева предлага на слушателите на "Нашият ден" репортаж, изготвен в един от часовете на г-жа Здравка Момчева – един от стожерите на училището, настоящ зам.-директор и педагог с 30-годишна практика.

Темата в часа е дали да се изучава в българските училища добродетели и религия, като учениците успяват да изразят своите лични възгледи по въпроса.

"България трябва в един момент да бъде превъплътена някъде – в случая в сърцето на Лондон", казва Момчева за мисията на училището.

По думите на учителката не е време да се говори с патос за родината. Учениците са представители на поколение, което подхожда с реализъм и критичност към България, но същевременно тя е център на тяхното любопитство. Момчева е сред хората, които възпитават тези граждани на света с надеждата, че те ще изберат да се върнат в България – някои от тях вече мечтаят за това.

 Чуйте целия материал в звуковия файл: 

Снимки – Нина Цанева
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината..

публикувано на 18.07.25 в 10:53
Д-р Лу Тиен

Д-р Лу Тиен: Доброто здраве минава през съхраняването на позитивната енергия

В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..

публикувано на 18.07.25 в 10:44

"Спасителен клуб за Бъдеще" – смели сърца с кауза

За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...

публикувано на 18.07.25 в 10:25