Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училището за деца с нарушено зрение във Варна празнува 120-годишнина

Специално училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов", гр. Варна, е открито през 1905 г. в София, като Държавен институт за слепи. 

Първият директор на ДИС е д-р п.н. Стойчо Донев, който е и родоначалник на българската специална педагогика за зрително затруднени. Д-р Донев е човекът, адаптирал Брайловата азбука на български език.

Държавният институт за слепи е първото специализирано учебно заведение в България, което поради липса на подходяща сграда в София, през 1952 г.е преместено във Варна.

Посетители в Нощта на музеите
Специалното училище има важен принос в развитие на обучението на зрително затруднените деца в България. В него се работи със специални програми по ориентиране и мобилност, зрително подпомагане и ежедневни умения. 

Първо в страната въвежда програмите по интегрирано обучение и ранно въздействие. Поставя началото на обучението на сляпоглухи деца в България и на деца и ученици с множество увреждания.

Днес в него се обучават 138 деца - освен със зрителни проблеми, те са и с множество увреждания. От 53-ма преподаватели се състои педагогическият персонал, в училището работят и 35 души непедагогически персонал. Има и четирима щатни ресурсни учители, които подпомагат обучението на зрително затруднени деца до 6-годишна възраст, които са интегрирани в детски градини, живеят в домовете при родителите си или се отглеждат в Центрове за настаняване от семеен тип, както и обучението на зрително затруднени ученици, интегрирани в масови училища.

От 2009 година към училището работи брайлова печатница, финансирана от МОН. 

Зала за ерготерапия
От началото на учебната 2019/2020 година е открита първата паралелка в специалност "Озеленяване и цветарство".

Директор на учебното заведение е Жулиета Петкова.

През 2015 година екипът създава в сградата музей, който представя историята на зрително затруднените в България. В Нощта на музеите имаше огромен интерес към него. Геновева Зашева – главен учител, разказва какво може да се види в експозицията:


Вече 22 години в учебното заведение работи Снежана Пенева, в момента на позицията "заместник-директор". От нея научаваме как функционира целият организъм, наречен Специално училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов":


Част от всеотдайния екип на учебното заведение от 25 години е и заместник-директорът Валентина Йорданова. По думите ѝ в последните години намаляват зрителните проблеми при децата като цяло, но се увеличават различните други увреждания. Тя разказва за специалните кабинети в училището:


Децата се включват в извънкласни форми според своите интереси и способности: обучение по пиано; народно пеене; народни инструменти; модерни танци, арттерапия; спортни секции по лека атлетика, голбал, шахмат, шоудаун, бочия и адаптиран кърлинг.

Още за това – от главния учител Яна Раева:


През декември училището за деца с нарушено зрение във Варна ще празнува своята 120-та годишнина. Как се подготвя екипът разказва заместник-директорът Снежана Пенева:

Снимки: ФС на Училището за деца с нарушено зрение - Варна
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10