Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба на Веселин Начев "10 филма от 20 век"

Създадени през последната година, картините на Веселин Начев припомнят важни филми на световноизвестни режисьори като Микеланджело Антониони, Виторио и Паоло Тавиани, Лукино Висконти, Нагиса Ошима, Ален Рене, Мартин Скорсезе, Клод Соте, Гаспар Ное, Бернардо Бертолучи и Алфред Хичкок.

Целта обаче е отвъд просто напомнянето за филмите, а пресъздаването на атмосфера, усещания, размисли, чувства, уловени от художника и въображението му, който казва:

"Харесвам киното – особено онова от миналото, което е оставило много по-дълбоки следи у мен, отколкото повечето филми днес. Не съм търсил връзка между филмите. Подборът е заради възможността да открия визуален еквивалент на емоциите, породени от тях. Целта ми не е опит да преразкажа сюжета или да пресъздам кадри от филм, а да предам усещането и спомена за него."

Изложбата беше открита в галерия "Стубел" от куратора Филип Зидаров и ще продължи до 7 юни.

Чуйте Филип Зидаров


Веселин Начев е роден през 1958 г. в Бургас. Завършва живопис в Художествената академия през 1985 г. при проф. Иван Кирков, за когото и днес говори с благодарност. Наученото в "школата Кирков", съчетано с богатството на идеи, търсещия дух и упоритостта може да се види във всяка една изява на Веселин Начев. В неговите повече от 30 самостоятелни изложби в България, Германия, Швейцария и Русия, сред които участия в Националните есенни изложби в Пловдив (2006, 2020), в софийските галерии "Арт 36", "Стубел" и "Арте", а във Варна в "Галерия 8", Art Meeting, Градската художествена галерия и галерия-музей "Георги Велчев". В многобройните му – над 25 участия – в колективни изложби в България, Грузия, САЩ, Холандия, Франция, Италия, Финландия.

Веселин Начев е носител на редица отличия. Морската ни столица, в която от години художникът живее и работи, го удостоява през 1996 г. с Наградата на Варна за принос в изобразителното изкуство. През 2016 г. неговите "Посоки" му носят Националната награда за живопис на Алианц България. Три години по-късно (2019) художникът е удостоен с престижната Национална награда за живопис "Захарий Зограф".

Снимки: галерия "Стубел"

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво казва текстът на собствения си автор

Този въпрос и отговорът му са в основата на експеримента на режисьора Марий Росен и формата "Текстът говори на Автора". Вече трета година и авторът, и екипът на представленията, и публиката участват в него с интерес. Тази вечер (22 май) от 19 часа в галерия "Прегърни ме" ще се състои срещата на писателката Яна Борисова с един от разказите в..

публикувано на 22.05.25 в 14:38

Голямата диктовка на живо от Националната библиотека

Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото.  Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" .  В 11:00 ч. читалните на НИБКМ се изпълниха с участници във второто издание на инициативата Голямата диктовка II – "Пазител на българския..

публикувано на 22.05.25 в 14:30

РИМ – Враца представя научните изследвания на своите уредници

На 22 май 2025 г. (четвъртък), от 17:00 ч., Регионалният исторически музей – Враца ще представи първия том на сборника "Известия на Регионалния исторически музей – Враца". Събитието ще отбележи едно ново начало в дългогодишната традиция на научни публикации, свързани с културно-историческото наследство на Северозападна България. Сборникът е..

обновено на 22.05.25 в 12:10

Космосът между митовете и науката – нова изложба в Етнографския музей

На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука ". Изложбата представлява вълнуващо пътуване в света на звездите – от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта. Събитието събира под един покрив културно и научно..

обновено на 22.05.25 в 11:55

Извън политическите дитирамби на 24 май проблемите в културата се натрупват

Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът за развитието на креативните индустрии през 2024 година , както и организираната от Обсерваторията, Българската музикална асоциация и Съюза на артистите дискусия в Народното събрание за устойчивостта..

публикувано на 22.05.25 в 11:50