Балканската четирилогия на писателката Капка Касабова, която започна с "Граница" и продължи с "Към езерото" и "Еликсир, рапсодия за Места", завършва с "Анима" – една книга за борбата и хармонията между човека и природата. За изтреблението и оцеляването, за границите – физически и вътрешни, за последните живи нишки в тъканта на един свят, който не бива да загине.
"Анима" отвежда читателите по планинските стъпки на изчезващи общности и техните истории, като разказва за света от днес, в който всичко е нетрайно. Това е книга калейдоскоп от бързо сменящи се кадри.
Капка Касабова връща читатели към живота на последните подвижни пастири в Пирин – хора, които не просто оцеляват, а съхраняват знание, останало извън времето.
"Книгата въздейства не просто като физическо тяло, като история, но има такива сцени, които наистина забавят собствения ти ритъм. Те действат буквално в живота ти" – казва издателят и редактор на книгата Невена Дишлиева-Кръстева. "Анима" е плод на съвместната преводаческа дейност между нея и авторката.
"За мен едно от най-силните неща, които е постигнала Капка с тази книга, е, че някак си няма грам его в книгата, няма престореност по никакъв начин и има едно напълно потапяне. Тя става една от тях, защото няма как да пишеш за тези процеси и тези хора, ако не станеш един от тях. Неслучайно книгата отваря с допускането в кръга – тя, за да може да разкаже автентично тази история, трябва да бъде допусната в кръга и това се случва в първата глава."
Според Невена Дишлиева-Кръстева едно една силните послания на "Анима" е именно по посока на егото, което отстъпва, и душата, която е оставена да бъде една мъничка частица от всичко останало.
"С книга и с преживяване през наблюденията на един човек като Капка Касабова може би стигаме до някаква надежда, че тази анима – душата на всичко – може да оцелее, да се спаси", добавя още издателят и редактор на книгата.
"Анима" дава надежда, че има път назад към живота в хармония с природата.
Целия разговор за последната книга от балканската четирилогия на Капка Касабова чуйте в звуковия файл.
Във Варна до 7 юли продължава Международното триенале "Духът на акварела" по проект на фондация "Международно акварелно общество – България" . От 8 юли в Пловдив започва и III Международен младежки фестивал на акварела. Селма Тодорова, художник и куратор, разказва в "Артефир" за двете събития. По думите на Тодорова в последните години..
В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването. А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..
Паметна плоча на основателя на " Щурците " Кирил Маричков беше открита на фасадата на дома му в София. Инициативата е на д-р Ваня Тагарева, зам.-председател на Столичния общински съвет, и на семейството на музиканта, което организира и официалната церемония. Проектант на паметната плоча е архитект Станислав Константинов. Фронтменът на "Щурците"..
Музей, посветен на героя на Алеко Константинов Бай Ганьо, беше открит през май в казанлъшкото село Енина. От там е прототипът на героя Ганьо Сомов, а потомъкът му Румен Сомов решава и успява да създаде музей на своя далечен предшественик. Многобройните артефакти, свързани с Алеко и Бай Ганьо, са събирани от него дълги години, преди да се стигне..
Как Pole Dance (танцът на пилон) съчетава спорт и изкуство и набира популярност в България през последните 15 години? Каква е разликата между Pole Sport, Pole Art и Pole Exotic и доколко това занимание разкрива женската енергия – разказва в "Нашият ден" София Христова . Чуйте разговора в звуковия файл:
"Чорлав Петър" от Хайнрих Хофман излиза за първи път на български език в превод на Любомир Илиев. Детската класика се ражда като идея малко преди..
Китай безкрай! Колкото и да обикаляме из азиатската държава, все ще се натъкнем на нещо ново и непознато. А ако сте решили да я посетите за първи път, с..
Онази, другата Америка – разговаряме в "Нашият ден" с актрисата Ванина Кондова за живота на един български артист в САЩ, как се промени страната на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg