В специално участие в рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", генералният консул на България в Мюнхен, Стефан Йонков, разказа за инициативите на българското консулство по случай 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура, и славянската книжовност.
Силна и сплотена българска общност в Южна Германия
Стефан Йонков подчерта, че обединяването на диаспора не е лесна задача, особено когато става дума за над 120 хиляди българи, разпръснати на територия от около 106 хиляди квадратни километра в двете големи федерални провинции – Бавария и Баден-Вюртемберг. Въпреки това, българската общност в Южна Германия е пример за сплотеност и активност.
"Нашите сънародници тук са трудолюбиви, образовани, интегрирани и уважавани. Те съхраняват българската култура и традиции, като същевременно активно допринасят към местното общество – в науката, технологиите, изкуството, медицината, правото и бизнеса", заяви Йонков.
Той отбеляза и значимата роля на различните форми на самоорганизация – културни дружества, българо-германски форуми, студентски организации, неделни училища, фолклорни ансамбли и църковни общности. Всички те работят за една обща цел – изграждане на силна и позитивна българска общност, която служи като своеобразен мост между България и Германия.
Консулството подкрепя активно неделните училища
"Неделните български училища са истински стожери на нашата национална идентичност", каза консулът. В момента в консулския окръг функционират 14 активни неделни училища, в които се обучават около 1700 деца. Тези училища са създадени благодарение на усилията на родолюбиви българи и продължават да играят ключова роля в предаването на езика, историята и културата ни на следващите поколения.
Отбелязване на 24 май с уважение и ангажираност
По повод 24 май, Генералното консулство организира събитие на 25 май, включващо среща с ръководствата на всички неделни училища от Бавария и Баден-Вюртемберг, както и официален прием по случай празника на светите братя Кирил и Методий.
"Ще връчим дарения, които организирахме съвместно с всяко от училищата – учебни помагала, луксозни детски книги на български език, както и по един лаптоп за всяко училище, с цел подпомагане на дигиталните процеси", сподели Йонков. Допълнително, консулството ще обяви нова инициатива за създаване на "кътове с български" във всяко от неделните училища в Южна Германия – своеобразни пространства за вдъхновение, знание и принадлежност.
Поглед и към България
Завършвайки, Стефан Йонков сподели, че все повече българи, живеещи в Германия, се обръщат отново към родината и намират професионална и лична реализация в България – знак, че връзката между двете страни остава жива и пълна с възможности.
Слушайте!
В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова, журналистка в БНТ, авторка на разследването. Руска пропаганда в български училища? "Всъщност не очаквах, че проблемът е толкова широко залегнал в българската образователна система. Това е един..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на София заприличаха на политическа акция, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев" Весислава Танчева , комуникационен експерт. "Всички, които наблюдаваме Борисов в неговата вече 25-годишна..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна: Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..
Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg