В навечерието на 24 май проф. Светла Коева, директорка на Института за български език при БАН, която наскоро пое нов мандат, гостува на предаването "За думите".
През последните 5-6 години финансирането на академичната наука се подобрява. "Тенденцията е положителна и смятам, че тя е необратима", казва проф. Коева и добавя: "Другото, което смятам, че е важно и то започна може би преди около 10 години, това е преобръщането по отношение на положителната оценка към хуманитарното знание като цяло и в частност към знанието, върху което ние работим – изучаването на българския език… Ние възприемаме задачите, върху които работим, като наша мисия. Обект на изследване е българският език и ние изследваме неговото съвременно състояние, неговата история, богатството на неговите диалекти. В това отношение работят мои колеги в различни научни направления. Повечето от тези научни направления не се изучават в българските университети."
За последните 12-13 години броят на учените, работещи в Института за български език, е намален до по-малко от две трети от дотогавашния числен състав, което се отразява на натовареността им. Технологичното развитие изисква овладяването на все по-нови умения и по-различни начини на представяне на работата на специалистите, които успяват да се справят с изискванията.
"Мисля, че от името на всички мога да кажа, че всеки харесва работата си. Ако не беше така, нямаше да сме там, нямаше да се занимаваме с това… Мисля, че всички изпитват удоволствие, от това, което правят, изпитват удовлетворение от резултата от своята работа."
През месец май Институтът организира кампания за диктовки, с която кани ученици и учители да засвидетелстват почитта си към делото на светите Кирил и Методий и следовниците им. Проф. Коева отправя покана и към жителите и гостите на столицата да се включат в традиционната диктовка по случай празника на азбуката, просветата и културата, която ще се проведе в Княжеската градина срещу Софийския университет на самия 24 май от 10 до 14 ч.
Повечето хора обикновено спят между седем и девет часа всяка нощ. Науката твърди, че някои хора могат да се чувстват добре само с четири часа сън, като са напълно отпочинали и готови за работа. Звучи като суперсила, а за някои щастливци това е генетична реалност. Изследователите отдавна се интересуват от хората, които естествено спят кратко време...
В деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, събеседниците на Антон Митов говорят за единните стандарти и методология за дигитализиране на музейно, библиотечно и аудио-визуално съдържание. Или накратко – за процеса на преобразуване на информация в цифров (електронен) формат в БНР...
Международният ден на биологичното разнообразие се отбелязва ежегодно на 22-ри май. Той се чества от 2001 г. с резолюция A/RES/55/201 на Общото събрание на Организацията на обединените нации (ООН) от 20 декември 2000 г. Темата на инициативата през настоящата 2025 г. е: "Хармония с природата и устойчиво развитие". Какво е това биологично..
В рубриката "Всичко за образованието" задаваме въпроса на директора на СУ "Д-р Петър Берон" в Червен бряг Антон Шуманов. Преди да запеем "Върви, народе възродени" и да си дадем сметка колко се разминава общата картина на средното ни училище от наследените от далечни времена очаквания към него, искаме да разберем има ли начин то да бъде мястото,..
Имаме известен отлив от фундаменталните научни изследвания поради естеството на науката днес, малко са финансовите инструменти за този тип фундаментални изследвания, а без тях трудно се стига до приложни постижения, така че тук също е необходима особена грижа. "Това, което като жена бих искала да постигна, е да създам още по-силно усещане в..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
"Тъй като писарите ще продължат, малцината читатели, които ги имаше по света, ще сменят занаята си и ще станат също писари" – това някак беше първата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg