В днешното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" ви срещаме с един от водещите иноватори в устойчивото предприемачество – Денимир Димитров, основател и изпълнителен директор на "Zero Wave", компания с мисия да превръща отпадъци в ценни ресурси. Освен това, той е сред основателите на сдружение "Нулев отпадък България", което работи с международни компании за оптимизиране на работните им процеси и създава образователни наръчници по темата за младежи. В ефира на "Нашият ден" Димитров споделя как започва всичко и накъде се развива инициативата.
Zero Wave e малка българска компания с големи идеи, мисия и желание за опазване на околната среда, което постига, произвеждайки хранителни продукти от суровини, който обикновено биват приемани като отпадък, като например остатъчния малц, отделен след производството на бира.
Интересът на Денимир към нулевия отпадък започва още в ранното му детство, когато прекарва летата при баба и дядо на село. Без да го осъзнава, живее устойчиво – хранителните отпадъци се оползотворяват, нищо не се изхвърля излишно. По думите му това е било част от ежедневието, без екологични термини и мисия – просто начин на живот.
Истинското осъзнаване идва след години, когато се връща в България след следване във Франция. Там вижда как устойчивите практики са част от културата: рециклиране, компостиране, информираност по темата за климатичните промени. За разлика от това, в България тогава липсва обществена чувствителност към тези проблеми. Така, една вечер с приятели, докато обсъждат какво се случва с отпадъка от бирената индустрия, се ражда идеята, от която по-късно се заражда "Zero Wave".
"Оказа се, че само в България, която дори не е типично бирена страна, ежедневно се изхвърлят над 240 тона остатъчен материал от производството на бира", разказва Димитров. Лабораторните тестове показват, че този страничен продукт е богат на макронутриенти, но вместо да бъде използван, често бива изхвърлян и води до отделянето на метан – газ, който е до 28 пъти по-вреден от въглеродния диоксид.
Компанията "Zero Wave" стартира със силен фокус – да превърне отпадъка от пивоварната индустрия в полезен продукт. Един от първите проекти е създаването на биоразградима посуда, алтернатива на еднократната пластмаса. Идеята идва с въведената през 2019 г. забрана от ЕС за шест вида пластмаси за еднократна употреба.
"Искахме да създадем чиния, която след употреба да се разгражда за 3 до 6 месеца – нещо, което да е в хармония с природата", казва Димитров. Предизвикателствата не закъсняват – няма налична технология, която да постигне това, затова екипът започва от нулата, без външна помощ. Резултатите обаче не закъсняват – компанията печели международно признание и награди за своите иновации.
Днес фокусът на "Zero Wave" е насочен към производството на брашно от остатъчния материал, което се използва за направата на хранителни продукти като крекери, както и за биоразградима посуда. Брашното вече намира място в производствените линии на големи компании, макар първоначално идеята да е приета с недоверие.
"В началото беше трудно да убедим бизнеса, че този продукт заслужава шанс. Но след като започнаха да го пробват, видяха потенциала му", споделя Денимир.
Слушайте!
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..
За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..
Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..
Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..
Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg