Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Така видяно" – подкаст за света на българските художници

От известно време насам всеки втори четвъртък от месеца, някъде около десето число, в онлайн пространство излиза по един нов епизод от "Така видяно" – подкаст за пътя и творчеството на българските художници. Негови създатели и автори са журналистите Светлана Тарашоева и Веселина Даковска, дългогодишни водещи в програма "Христо Ботев".

В серия от разговори те дават думата не просто на твореца, но и на личността, която се крие зад него. Питат художници от различни поколения за пътя им в изкуството, за провокациите, успехите и провалите, вдъхновенията и кризите, които ги съпътстват в работата им. За съветите им към тези, които сега тръгват да отъпкват същите пътеки, за това, какво е необходимо на днешната българска сцена на изкуствата, за достъпа до нея, а и до европейските сцени като цяло.

Първоначално идеята е да бъдат представени творческият път и потенциалът на младите български художници, но впоследствие авторите на "Така видяно" решават да разкажат на слушателите си и за творци от различни поколения, някои от които са неизвестни за нашето общество, но са популярни в Западна Европа.

"Смятам, че у нас изобразителното изкуство е до известна степен маргинализирано – дали от неразбиране, дали от пренебрегване. Да, дава му се свобода, но пък се поставя и на колене. Смятам и че младите хора не се интересуват много от изобразително изкуство, да не кажа – изобщо. Не познават нашите художници, може би дори и чуждите, световноизвестните. Затова ми се стори, че има нужда от такова образователно събитие, каквото е този подкаст за български художници“, обясни в "Артефир" Светлана Тарашоева, която е инициатор на идеята.

До този момент тя и Веселина Даковска представиха на слушателите си историите на художничките Нора Ампова и Калия Калъчева.

Изборът им на герой за всеки подкаст е провокиран от новаторството в стила на художника, от неговата нестандартност и пълна липса на капсулованост в естетиката на българската академия. Затова и предстои да бъдат разказани историите на един скулптор, на една концептуалистка и на български художник, който е сред родоначалниците на футуризма в Италия.

"Форматът е доста обширен, това са 60-минутни разговори, в които могат да се разкажат лични истории, неща, които са навътре в света на художника – добре знаем, че те са малко интровертни, не обичат много себепоказването, за всеки художник говори картината му в крайна сметка. Ние се опитваме – освен, разбира се, наболели въпроси, свързани с промотирането на изобразителното изкуство и с това дали младите художници е възможно да се издържат със своите творби – да навлезем в техния духовен и личен свят", каза и Веселина Даковска.

Апетитът идва с яденето, а за да добие човек вкус и интерес към изкуството, е необходимо и малко образование. Затова "Така видяно" говори за изобразителното изкуство, но и го показва – в каналите си в YouTube и SoundCloud и в страниците си във Фейсбук и в Инстаграм.

Все пак къде да се говори на младите хора за изобразително изкуство, ако не в интернет, където те са непрекъснато.

Как щраус обикаля улиците на Лондон, след което влиза в една от най-известните галерии "Тейт Британ" и се настанява до скулптура на Роден? Как един български златен ескалатор попада в колекцията  на Лучано Бенетон в Италия – "Имаго Мунди"? Какво би излязло от три загадъчни пашкула, висящи от тавана на "Квадрат 500", от които се носят органичен мирис, странни звуци и мистични светлини? Как една футболна топка може да омилостиви "взискателния“ художник Светлин Русев и кой съвременен български майстор на четката често изобразява Христос? Защо Мона Лиза – или Джокондата, както я наричат французите – е най-известната картина в света и каква е нейната тайна?

За всичко това можете да чуете в епизодите на подкаста "Така видяно", следващият излиза на 12 юни.

Повече за мотивацията на Светлана Тарашоева и Веселина Даковска да разказват за вдъхновението и любовта към боите на художниците – в звуковия файл.

Снимка – "Така видяно"


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

25 години Шекспиров театър в Паталеница

Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..

публикувано на 24.07.25 в 09:30

Митологичният роман на Джон Фаулз "Магът" излезе в превод на български език

Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..

публикувано на 24.07.25 в 09:23

Дряново посреща изложба в чест на габровските опълченци

Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..

обновено на 24.07.25 в 08:56

Стара Загора търси паметта на своите къщи в нов културен формат

Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..

обновено на 24.07.25 в 08:54
Стефан Минчев

Стефан Минчев: Отправям призив към българите да пазят фамилните си истории

Лятна предпремиера на сборника "Българска работа. Съгласуване на времената" на Стефан Минчев предстои на 15 август от 18 ч . Събитието с модератор Аксиния Михайлова, която е редактор на книгата, ще се състои  на откритата сцена Експоцентър "Флора" - Бургас . По думите на Минчев заглавието е директна препратка към израза на Иван Хаджийски –..

публикувано на 24.07.25 в 08:45