За тринадесети пореден път, от 2011 година насам, в подножието на Лясковския манастир се проведе Националният събор на овцевъдите и козевъдите в България. Събитието събра над 25 фермери, членове на Българската аграрна камара, които представиха своята продукция пред хиляди посетители. Камарата, създадена преди две години, обединява 13 организации от различни земеделски и животновъдни браншове, с общо над 12 000 членове от цялата страна.
"Значението на този събор е огромно", сподели в ефира на "Нашият ден" Божидар Петков, един от съпредседателите на Българската аграрна камара. "Както всеки един събор и изложение, това е средище, на което земеделските производители и животновъди се събират – повече да се похвалят със своите постижения, новости и иновации, животни и продукция. Необходимо е да има такива събития един или два пъти в годината, може и повече, за да могат да се опознаят земеделските производители и животновъди и да обменят знания и опит."
По негови думи, очакванията са съборът да привлече над 200–300 хиляди посетители. В репортажа от събитието беше представена и фермерка от Велико Търново, която за първи път участва със собствен пробиотичен продукт, наред с други производители, чиито гласове също бяха чути.
Симеон Караколев, съосновател и съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация и също съосновател на Българската аграрна камара, подчерта важността на условията и подкрепата за българските производители:
"За да има такова производство, трябва да има почва, на която да се развива, условия. Трябва да има стимули, с които то да бъде движено, за да могат българските производители да се чувстват важни."
Той акцентира върху необходимостта от държавна подкрепа за малките семейни ферми, които са гръбнакът на българското селско стопанство.
"Моята оценка е, че само по себе си оцеляването поединично ще бъде трудно. За нас като асоциация и за мен, уединственият възможен устойчив път за малките и средни производители на плодове и зеленчуци е кооперирането. Това е модел, който вече над 100 години работи в страните от Западна Европа и най-големите и мощни икономически субекти в селското стопанство са точно кооперативите."
Караколев отбеляза, че въпреки традициите, кооперативната идея у нас е била подложена на дългогодишна стигматизация и сега е необходимо ново възпитание и култура на сдружаване сред фермерите.
"Нямаме подходяща структура, ние нямаме закон за кооперативите. Когато банките чуят за кредитиране на кооператив, веднага се оттеглят."
Той посочи и други сериозни предизвикателства пред сектора – нелоялна конкуренция, внос от трети страни, липса на контрол по веригата на доставки, недостиг на работна ръка и демографски проблеми като застаряващо население.
Слушайте!
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg