Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националният събор на овцевъдите и козевъдите събра хиляди край Лясковския манастир

| обновено на 03.06.25 в 11:37 | Интервю
6
Снимка: Личен архив

За тринадесети пореден път, от 2011 година насам, в подножието на Лясковския манастир се проведе Националният събор на овцевъдите и козевъдите в България. Събитието събра над 25 фермери, членове на Българската аграрна камара, които представиха своята продукция пред хиляди посетители. Камарата, създадена преди две години, обединява 13 организации от различни земеделски и животновъдни браншове, с общо над 12 000 членове от цялата страна.

"Значението на този събор е огромно", сподели в ефира на "Нашият ден" Божидар Петков, един от съпредседателите на Българската аграрна камара. "Както всеки един събор и изложение, това е средище, на което земеделските производители и животновъди се събират – повече да се похвалят със своите постижения, новости и иновации, животни и продукция. Необходимо е да има такива събития един или два пъти в годината, може и повече, за да могат да се опознаят земеделските производители и животновъди и да обменят знания и опит."

По негови думи, очакванията са съборът да привлече над 200–300 хиляди посетители. В репортажа от събитието беше представена и фермерка от Велико Търново, която за първи път участва със собствен пробиотичен продукт, наред с други производители, чиито гласове също бяха чути.

Симеон Караколев, съосновател и съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация и също съосновател на Българската аграрна камара, подчерта важността на условията и подкрепата за българските производители:

"За да има такова производство, трябва да има почва, на която да се развива, условия. Трябва да има стимули, с които то да бъде движено, за да могат българските производители да се чувстват важни."

Той акцентира върху необходимостта от държавна подкрепа за малките семейни ферми, които са гръбнакът на българското селско стопанство.

"Моята оценка е, че само по себе си оцеляването поединично ще бъде трудно. За нас като асоциация и за мен, уединственият възможен устойчив път за малките и средни производители на плодове и зеленчуци е кооперирането. Това е модел, който вече над 100 години работи в страните от Западна Европа и най-големите и мощни икономически субекти в селското стопанство са точно кооперативите."

Караколев отбеляза, че въпреки традициите, кооперативната идея у нас е била подложена на дългогодишна стигматизация и сега е необходимо ново възпитание и култура на сдружаване сред фермерите.

"Нямаме подходяща структура, ние нямаме закон за кооперативите. Когато банките чуят за кредитиране на кооператив, веднага се оттеглят."

Той посочи и други сериозни предизвикателства пред сектора – нелоялна конкуренция, внос от трети страни, липса на контрол по веригата на доставки, недостиг на работна ръка и демографски проблеми като застаряващо население.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35