Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Григор Паликаров и Кирил Манолов за вселената Гена Димитрова

4
Снимка: архив

В Плевен завърши Шестото издание на Международния конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова". В специално издание на "Метроном" гостуват председателя на журито Григор Паликаров (диригент и професор в Националната музикална академия) и един от журито Кирил Манолов, баритон със световна кариера.

С тях говорим за срещите им с Гена Димитрова, как благодарение на нея младият тогава Паликаров дирижира за първи път на сцената на Националната опера в София, след като тя го харесва как работи с певците в майсторския ѝ клас като пианист и му обещава. И не забравя това си обещание. Колкото и да е прочута, на върха на славата си и заета. Защото Гена Димитрова е била освен изумителна оперна певица, един  изключително сърцат и топъл човек. "Гена е вселена" – вметва Кирил Манолов (победител в първото издание на конкурса). Разказва как хората, които работят в Римската опера, възприемат и помнят Гена Димитрова. Тук Григор Паликаров добавя още една история, на която лично е присъствал – "бяхме у тях и звънна Караян по телефона, явно ѝ каза, че тази година няма да пее в Залцбург и тя закърши пръсти, ама какво не правя както трябва, маестро… причината се оказва съвсем друга, никой тенор не искал да пее с нея, защото никой нямал толкова силен глас." И двамата са единодушни, че Гена Димитрова много обичала работата си с младите певци, затова е и толкова важно да има международен конкурс, носещ нейното име.


"Тази година интересът е много по-голям от предишното издание и нивото е наистина много високо" – споделя Григор Паликаров. "И е много добро решение в първия кръг да се пее Моцарт (неговото изпълнение е винаги един лакмус) и една българска творба. Показателен е фактът, че наградата за най-добро изпълнение на българска ария или песен спечели (съвсем заслужено) румънската певица, която не учи в България, а в Залцбург" – уточнява Кирил Манолов. (В този момент си спомнят, че в Моцартеума в Залцбург работи българската пианистка Вяра Шуперлиева, която явно е свършила добра работа с пеенето на български език). И двамата казват добри думи за преподавателите на наградените, специално споменавайки младият, едва на 22 баритон Свилен Денчев, който в Музикалната академия е в класа на доц. Нона Кръстникова. Той подели втората награда при мъжете (при неприсъдена първа) с тенора Емил Павлов. 

Носителката на Гран При – Александра Зотова и Любомир Дяковски, директор на Плевенска филхармония
Единодушни са, че за един голям конкурс да се връчи Гран При е добър знак. Руската певица Александра Зотова се е откроила още на първия тур и е запазила високото ниво до края. "Работата на журито беше много лесна, нямахме разногласия, всеки пишеше оценките си без да знае какво правят другите, накрая се събрахме, обсъдихме нещата за не повече от половин час, нямахме почти никакви разногласия" – разказа Григор Паликаров, който беше и председател на журито. Кирил Манолов подчерта, че ключов е изборът на репертоар и че най-важното не е да избереш най-трудната ария, а тази, която е най-подходяща за теб и ще демонстрира силните ти страни. Какви качества би трябвало да притежава един певец, за да се отличи и да спечели награда – "комплексни са", казват в един глас двамата гости на "Метроном". Какви точно – чуйте в разговора.

Григор ПаликаровНа финала става дума за това как може да стане още по-добър конкурса – "да се направи финалния тур с оркестър", категоричен е Григор Паликаров. "Ако може да се запази наградния фонд, а и да се увеличи – това е важно за младите. Но най-вече ние, журито, не трябва да забравяме, че задачата ни не е само да раздадем наградите, а да продължим да помагаме на тези млади певци. Може би сте чували фразата, че трябва да подкрепяме талантливите хора, неталантливите само ще си помогнат. И аз съм убеден, че справедливото журиране ще се разчуе и това ще доведе още участници" – Кирил Манолов.

Кирил Манолов връчва награда

Малко факти:
В журито освен Григор Паликаров и Кирил Манолов, бяха Ержан Даутов от Казахстан Илмар Лапинш (Русия) Щефан Книйс (Германия). Щефан Кийс, който ръководи Оперния театър в Рощок, е уредил прослушване на всички наградени с водеща импресарска агенция в Дюселдорф, а Ержан Даутов предоставя участие в главна роля в операта в Астана на Стефани Кръства-Павлова.

Сред наградените им представители на Грузия, Румъния, Босна и Херцеговина, Русия, Хърватия.

Организатор на конкурса е Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерството на културата.

Снимки: Николай Колев, Плевенска филхармония
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Легендарната група "Гънс ен' Роузес" се завръща в София

О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..

публикувано на 21.07.25 в 14:50

Пианистката Рая Костова с първи авторски диск

В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..

публикувано на 20.07.25 в 08:10

H.M.S.U. канят на летен фестивал този уикенд в София

25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U.  е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU)  е българско музикално движение, създадено през..

публикувано на 17.07.25 в 17:05

Русенската опера със седем спектакъла на Белоградчишките скали

Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали.  Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..

публикувано на 17.07.25 в 16:05

Международният фолклорен фестивал "Велико Търново" с 27-о издание

This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..

публикувано на 16.07.25 в 09:00