Болестта на нашето време навярно се крие в желанието ни да бъдем други и да се харесаме на околните. Това, разбира се, го доказва текст, писан през 1894 година, но все така актуален и днес.
Пиесата “Колко е важно да бъдеш сериозен” от Оскар Уайлд, смятана от някои теоретици за неговото най-върховно постижение, е изпълнена за първи път през 1895 година в лондонския театър “Сейнт Джеймс“. През 2025-а същата тази пиеса е сред спектаклите в афиша на 33-тото “Варненско лято”.
Тази комедия на нравите, изпълнена с остроумен диалог, изящен хумор и виртуозна ирония, беше представена като дипломна постановка, режисирана от Стайко Мурджев и студентите от класа на проф. Пламен Марков в НАТФИЗ. В нея младите актьори се впускат в предизвикателството да пресъздадат забавния свят на Уайлд, изпълнен с парадокси, социални игри и комични недоразумения. През персонажите, в които се превъплъщават, зрителят за пореден път затвърждава колко много човек иска да бъде друг. Колко често не харесва себе си, а илюзорната представа, която си създава.
Темите за идентичността, любовта и лицемерието са разказани в динамичното представление, което говори със съвременен сценичен език. Трудното според режисьора е не само този работен процес, който се превръща и в учебен за студентите, но и усвояването на текста, най-вече заради неговата витиеватост и префиненост.
"Важно е социумът да ни е приеме, важно е да бъдем социални животни, а дали дадено общество ще ни приеме – не мисля, че е чак толкова важно. В днешно време някак много повече ни занимава външното, общественото, социалното, как ние седим в картинката на социалното, а не толкова духовното. Всъщност оттам идват доста неразбории“, казва в "Артефир" Стайко Мурджев по повод сюжета на пиесата.
Според него обаче любовта е тази, която “винаги ще оцелее и за нея не трябва да се притесняваме”.
Още за това защо често бъркаме сериозността със скучност и защо е по-добре да прекаляваме с думите, отколкото с делата – Стайко Мурджев разказва в звуковия файл.
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18 юли. Операта от Панчо Владигеров с либрето от Николай Лилиев по театралната пиеса на Фани Попова Мутафова "Балдуиновата кула" е символична за Старозагорската опера, която през 1975 година..
"Нашият ден" среща своите слушатели с певицата и актриса Мария Елена Инфантино. Тя е дъщеря на българското сопрано Райна Инфантино и на сициалианския тенор Луиджи Инфантино. Родена е в Италия, но живее между Ел Ей, Лондон, София и Рим. По повод 14 юли – Денят на Бастилията и национален празник на Франция – Инфантино изнесе в София концерт с..
Историческият музей в Павликени откри обновена, интерактивна експозиция, художествена галерия и обновени пространства за културни събития и работа с деца. В "Нашият ден" директорът на музея и на Античен керамичен център – Павликени Елена Христова разказва: "Този голям и хубав проект дойде от Министерството на културата по норвежката..
Във Велико Търново днес в ГАРАЖ Кристияна Митева представя своя самостоятелна изложба – "Където спомените за идеи отиват да умрат". Авторката ни предизвиква да се замислим дали носталгията по щастливите моменти ни прави склонни да се затрупаме с останки от тях? Колко минало можем да носим на гърба си всеки ден, ако не знаем как да го пуснем? Чуйте..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” – имерсивно сценично събитие, което съчетава съвременен танц с древни славянски митове, дълбоко свързани с природата. Проектът черпи вдъхновение от наследството на българската хореографка Марчела..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg