Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Последната орбита на Деян Георгиев

"Последна орбита" е най-новият спектакъл на хореографа Деян Георгиев. Той се ражда от творчески и изследователски процес в рамките на международна магистърска програма по хореография в Нидерландия след двугодишно проучване.

Георгиев се фокусира върху погледа на сцената като екология на елементи и всяко действие е следствие на информираността на всички елементи на сцената и е вдъхновено от биомеханиката на дърветата. В танцовия спектакъл всички обекти могат да бъдат разгледани като тяло. Обектите имат поведение, присъствие и информират всяко действие.

Хореографът разглежда "Последна орбита" като начало към света с други очи. Спектакълът е по средата на разказ, абстракция и сюрреализъм. В него се преплитат вдъхновения от научна фантастика и български ритуали. В звука могат да се открият елементи от родния фолклор. Драматургията е изградена съвместно с утвърдения британски драматург Лу Коуп.

Танцьорите в спектакъла са Виолета Матюшенко от Украйна, Марина Хараламбова, Александър Гочев и самият Деян Георгиев. Костюмите са създадени от модния дизайнер Николай Божилов.

Музикалната среда е дело на Божидар Василев-Trombobby и Петя Диманова, чието съвместно сътрудничество изгражда звуково пространство, наситено с телесен пулс и кинематографска чувствителност. Светлинният дизайн на Виктор Георгиев моделира сцената като жив организъм – със светлина, която не само осветява, а разколебава реалността и разширява усещането за време. Сценографията и обектите са дело  на Изабела Манолова.

Българската премиерата на "Последна орбита" ще бъде на 12 юни в РЦСИ "Топлоцентрала".

Още за танцовия спектакъл може да чуете от разговора на Велин Манов в "Артефир" с Деян Георгиев. 

Снимка – РЦСИ "Топлоцентрала" и личен архив
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41