Галеристката и куратор Веселина Сариева, създател на Пловдивската галерия Sarieva и на частната колекция със съвременно българско изкуство с DOT Sofia Art Collectio, подготвя нова среща за ценители – артвечеря BLACK DOTS на 13 юни в София.
Гастрономическото артсъбитие е рядка възможност за личен досег до таланта на българо-френския художник Стефан Николаев и неговото изкуство и има амбицията да се превърне в традиция за творческо общуване и популяризиране на изкуството.
Идеята идва от артистичните вечери, които имат дълга история. Сред тях са популярните салони на Гертруд Щайн в Париж в начало на XX век, където Пикасо, Матис, Грис, Аполинер споделят своите творчески търсения, вино и визии. Така се раждат течения като кубизма и сюрреализма. Вечерите "Баухаус" във Ваймар и Десау на Кле, Кандински и компания също придобиват слава, превръщайки се в сцени за синтез между изкуство, музика и експеримент. Салвадор Дали и Гала пък обединяват гастрономия и спектакъл в едно – ястия, кръстени на произведения на сюрреализма. Има и още съвременни примери, при които храната е част от изкуството. Марина Абрамович и нейният Spirit Cooking разглеждат кулинарията, трансформирана в ритуал, в който гостите участват активно, а храната носи символика и поетичност.
Вечерята на 13 юни в София носи името на едноименната творба на Стефан Николаев – BLACK DOTS в лимитирана серия.Творбата представлява порцеланова отливка на ръката на художника, събрала разкоша, новото начало, притежанията на живота – всичко това в една шепа. Порцеланова шепа с черен хайвер.
"Да споделиш маса с художник е привилегия, но да се храниш от ръката му – жест на интимност, доверие и преживяване, което излиза отвъд стените на галерията.", споделя Веселина Сариева, куратор на DOT Sofia Art Collection и допълва:
"Изкуството на българо-френския художник Стефан Николаев балансира между високата култура и материализма в съвременното общество. Своите творби той превръща в "обекти на желание", които ни завладяват с граничното чувство между личната свобода и зависимост, в което не можем да им устоим. Чрез тази игрива, но концептуално точна стратегия, Николаев ни подтиква да преосмислим възприятието си за изкуството – между обществената му културна стойност и желанието за лично притежание."
Стефан Николаев е роден в София през 1970 г. и живее между Париж и София. Завършва Художествената гимназия в София, Парижката академия за изящни изкуства и Уинчестърската школа по изкуства в Англия. Неговото творчество е представяно в редица самостоятелни изложби в престижни галерии.
Стефан Николаев е представял България на Венецианското биенале през 2007 г. и е участвал в редица международни биеналета, включително в Гуангджу, Корея, и Лион.
Творбите му са част от важни колективни изложби и се намират в значими колекции като K11 MUSEA в Хонконг, Museum Voorlinden в Wassenaar, Vehbi Koç Foundation в Истанбул и Centre de Création Contemporaine Olivier Debré – CCOD в Тур, Франция. Негови произведения са били показвани на артпанаири като Art Basel и FIAC, а през 2004 г. получава наградата за изкуство на ЮНЕСКО на биеналето в Цетине.
Носителят на "Оскар" Матю Макконъхи предлага своя детска книга с напътствия и житейски уроци, наречена "Само защото". Актьорът е известен не само с ролите си, но и с работата си в своята фондация "Просто продължавай да живееш", която цели подпомагането на младежи. "Детските стихове са много леки на пръв поглед, като песен, римувани, но в тях се..
"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов. Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..
Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..
В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов. Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg