Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ники Илиев: Човек винаги трябва да мине през някаква драма, за да си заслужи щастливия край

4
Кадър от филма „Без крила“
Снимка: zlatnaroza.bg

Съзнателно или не, накъдето и да погледнем, ние търсим смисъл. Смисъла в живота и в това, че точно ние сме част от него. В немалко от случаите го търсим в изкуството.

Като творец си успял тогава – когато дадеш именно отговор за смисъла на търсещия, поне така смята режисьорът Ники Илиев, чийто последен филм "Без крила" разказва житейската драма на параолимпиеца Михаил Христов.

Ники Илиев
Според него има три вида смисъл да се прави кино:

"Единият вид е за забавление, което е ясно – това са филмите на Marvel, всичките комедии и екшъни. Другият вид е филми, които да провокират – това са голяма част от фестивалните филми. При тях задаваш някакъв социален проблем, няма happy end или не се разбира какво точно става, но ти вкарваш някаква провокация, задаваш въпроси. Дори зрителят да си задава още повече въпроси, понякога излиза много по-объркан, но с това провокираш морален конфликт. Третият вид са филми, които да вдъхновяват. Аз предпочитам да правя филми, които да вдъхновяват, защото животът е достатъчно кофти и не виждам смисъл да правя филми, които да провокират, тъй като ще се чувствам виновен, че смачквам зрителите по някакъв начин. Това обаче не значи, че не можеш да вкараш някакви малки провокации в другия вид филми. Не значи и че не трябва да се правят филми, които да провокират, защото понякога хората имат нужда от това да анализират света чисто философски, за да достигнат до някакви отговори. За мен все пак, когато направиш вдъхновяващ филм, зрителят се чувства много благодарен точно защото се отъждествява с героя и по този начин вкарваш вяра в самия него, че може да преодолее трудностите, които има в живота си. Това категорично дава смисъл в гледането на един такъв филм", каза Ники Илиев в "Кино с думи".

Кадър от филма „Без крила“
Ако филмът е предизвикал емоция, това е нещо истинско.

"На мен идеята ми е всеки филм, който правя, да оставя нещо, което е от мен в този период. В случая с "Без крила" – това е аутсайдерството, това да приемеш себе си, да продължиш напред и това, че правейки нещо в живота – ти влияеш на други хора и променяш техния живот. (…) Виждам, че правейки филми, те се отразяват на хората, които ги гледат", допълва още Илиев.

Той винаги започва филмовите си истории от това, което го интересува и иска да кажа на зрителите, за да стигне до това, което цели да остане у тях като послевкус. Самият процес на правене на кино винаги му е харесвал, неслучайно филмите за него са:

"Комбинация от това да са за мен и хората, с които ги правим, и за публиката."

Кадър от филма „Без крила“
Режисьорът е на мнение, че човек винаги трябва да мине през някаква драма, за да си заслужи щастливия край на финала.

Повече за вдъхновението в киното, което има склонността да обединява, за историите на хората, които често се чувстват аутсайдери в собствената си кожа, и за вярата, която дава крила – Ники Илиев разказва в звуковия файл.

Снимки: "Златна роза"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41