Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Пиявици и рози" – четири истории за белезите от (не)любовта

"Всички щастливи семейства си приличат, всяко нещастно семейство е нещастно посвоему"

Не вярваш на институциите, развила си търпимост към агресията, виждаш, че цялото общество намира домашното насилие – къде понякога, къде често – за нещо в реда на нещата. Страх те е, срам те е, унижена си, не можеш да си признаеш, да приемеш, че човекът, с когото си избрала да делиш живота си, е насилник. Имаш нужда от подкрепа, от разбиране, от някой, който просто да те изслуша, без да ти казва, че трябва да търпиш, да се примириш, да продължиш, макар и заседнала на едно място. Любовта почти никога не е само цветя и рози, но е ужасяващо, когато се превръща в "Пиявици и рози“.

Александър Николов и Димитър Панайотов, основателите на фондация “Документалистите”, които някога разказаха за “Последният дар на човека“, сега отново създават своята мултимедийна документална публицистика, за да покажат колкото обществено значим е личният проблем с домашното насилие. “Пиявици и рози” е новият им проект, който засяга именно този проблеми е напълно достъпен на сайта www.den.fm.

“Вярваме, че все някой трябва да говори по тези теми и трябва да говори по един нов начин. Начин, по който да бъдат чути гласовете на самите хора, които са пострадали от това насилие. Другата причина, поради която го правим, е да променим наратива, защото обикновено по темата се говори от жени за жени. Може би е малко странно как двама мъже решиха да работят именно по такава тема, където мъжете обикновено са насилниците, без да искам да генерализирам. Опитахме се да променим този наратив и да покажем и нашата гледна точка и гледната точка, преживяванията и емоциите, които са изпитали самите жертви на домашно насилие“, каза в “Какво се случва” Александър Николов.

Статистиката показва, че през 2024 година у нас поне 20 жени са били убити в условие на домашно насилие, а за същия този период са издадени и 5252 заповеди за защита на жени и деца от насилниците в дома им. А уж домът трябваше да е тяхната крепост, най-сигурното място. Нищо сигурно обаче няма в този живот, единственото хубаво в това е, че то подсказва и за възможен изход от безизходните ситуации. След случая с Дебора Михайлова все повече жени се осмеляват да подадат сигнал за домашно насилие.

“Всяка една история е напълно различна, не можем да генерализираме и да говорим общо. Затова и нашата документална история не е една, а са четири. Те са тематично свързани и са като антология, като антологичен сериал, но са напълно различни и разказват за различни аспекти на насилието, защото то наистина има всякакви форми“, обяснява Димитър Панайотов.

Фондация “Мисия Криле” от Стара Загора се доверява на “Документалистите” и им дава входната точка към историята – възможността да достигнат до своите героини – силни жени с тежки истории, които обаче намират сили да се изправят срещу болката, зависимостта от токсичната връзка и нелюбовта.

“Най-важното е, че този проблем не е личен, както си мислят повечето хора, не е семеен, той е обществен проблем. От нас, като едно цяло общество, зависи да го решим. На първо място, ако ваш приятел, познат или член на семейството се намира в условия на домашно насилие – подадената ръка значи всичко. Някой път значи живот. Това е номер едно – подкрепата от семейството, близките и приятелите. Не трябва да оставаме безразлични и не трябва да насърчаваме, не дай си боже, пострадалата или пострадалия да остават в условия на домашно насилие. Ако някой ни слуша и се намира в условията на такова насилие, трябва да знае, че не е сам, че не е ненормален или луд, а, че ситуацията, в която се намира, не е нормална. Може обаче да излезе от нея. За наше щастие държавата и най-вече неправителствените организации все повече се грижат за такива хора. 

Нашият съвет е всеки да се обърне към Фондация “Анимус”, която управлява националния горещ телефон за пострадали от домашно насилие и която може да насочи хората към спасение. Да ги насочи, ако ситуацията е много лоша, към настаняване в кризисен център, или към психологическа помощ, безплатна, за излизане от тази ситуация и за последващото психологическо лечение, защото това е голяма травма. Изход винаги има и всички наши героини, които са такива и в буквалния. и в преносния смисъл, го доказват. Колкото и ужасяваща да е ситуацията им, а те са били в невъзможни ситуации, всяка една от тях, понякога с жертвата на много, е оцеляла, продължила е и днес има нов живот”, разяснява още Димитър Панайотов.

Целия разговор чуйте в звуковия файл.




По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30
Нина Цанева и Йорданка Фандъкова

Йорданка Фандъкова: Най-важната промяна в образованието е цялостната

Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея?  На тези въпроси в "Нашият..

публикувано на 15.07.25 в 10:50