Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивалът "София: Поетики – реконструкция"

Снимка: @eklektikcollective

Помним този фестивал с основател Ясен Атанасов, който показа, че четенето на поезия не е скучно преживяване, щом енергията това да се получи я има, има идеи, има мотивация и достатъчно луди глави, които да се захванат. Поезия на сцена, музика, радост.

Реконструкцията на спомените ще се осъществи на живо в пространството на "Вход Б" на ул. "Бистрица" 2 в София, което се отваря за първи път за събитието. Ще се върнем в различни години на фестивала през личния фото и видео архив на Румен Баросов.

Организаторите сдружение "Еклектик", Максима Боева, Александра Попова, Иван Петросян, Other Architecture Bureau са предвидили инсталация и визуален пърформанс между 18 и 22 часа на 27 юни, като входът е свободен. Концепцията е на Борис Далчев. Ще участват Жана Рашева, Йордан Тинков, Катерина Стоянова, Константин Станчев, Станислав Кондов, Стефан Роглев, Христина Джурова.

По този нестандартен начин ще бъде представена новоизлязлата антология "София: Поетики (2000-2018)", която е съхранила творбите на българските и чуждестранните автори, участвали във фестивала. Тя е под съставителството на Иван Димитров, Иван Христов и Румен Баросов. Разбира се, ще чуем и музика на живо от групата "Велес" – Велин Пожарски, Калин Долапчиев, Огнян Белстойнев. Заповядайте!

Чуйте Максима Боева и Румен Баросов


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емил Янев, Маргарита Бойчева и Еленко Касалийски (отляво на дясно)

Един следобед сред вкаменения лес

В епизод 613 "Трамвай по желание" прави радиопремиера на пълнометражния документален филм "Потопът и вкаменената гора", с режисьор Еленко Касалийски и по сценарий на Маргарита Бойчева. "Потопът и вкаменената гора" е филм за уникалния в световен мащаб природен феномен Вкаменената гора, който се намира на дъното на Черно море. Това е филм за..

публикувано на 27.11.25 в 17:35

Какво са превеждали и чели българите от първата половина на XIX век

Книгата на Николай Аретов "Преводната белетристика от първата половина на ХІХ век. Развитие, връзки с оригиналната книжнина, проблеми на рецепцията" разглежда изчерпателно преводните творби в периода от възникването на новата българска литература до Кримската война (1854-1856).  Авторът се спира върху развитието на "повествователната техника,..

публикувано на 27.11.25 в 17:05

Сливенският театър представя спектакъла "Боряна" в София

Драматичният театър "Стефан Киров" - Сливен гостува в София с най-новия си спектакъл – "Боряна". Постановката по пиесата на Йордан Йовков е дело на Петър Денчев. Ролята на Боряна изпълнява актрисата Мария Манолова. "Темата за избора присъства много силно в пиесата, но тя присъства и днес -   ние не си даваме сметка, че нашият избор има..

публикувано на 27.11.25 в 16:25

Четирима художници с изложба в галерия "Стубел"

Валери Чакалов, Красимир Добрев, Красимир Карабаджаков и Стефан Божков откриха снощи обща изложба с най-новите си творби, създадени в последните години. Валери Чакалов работи в областта на графиката, живописта и неконвенционалното изкуство.  Красимир Карабаджаков "притежава изключително освободено образно мислене, а експресионистичните му картини..

публикувано на 27.11.25 в 16:13

Любовта като най-голямото бедствие в "Примадони"

На 28 ноември 2025 г. Сатиричният театър "Алеко Константинов" ще представи премиерата на комедията "Примадони" от Кен Лудвиг – една от най-енергичните и забавни пиеси на съвременната американска сцена. Постановката е на режисьора Калин Сърменов, който среща зрителите с остроумния свят на Лудвиг, изпълнен с обърквания, маскировки, влюбени герои..

публикувано на 27.11.25 в 15:50