Домашното обучение във Франция бележи значителен спад. Това сочи доклад на френската Сметна палата, публикуван вчера и цитиран от в. Le Monde. За първи път институцията оценява ефектите от реформата, въведена с т.нар. "закон срещу сепаратизма" от август 2021 година.
Законът замени досегашния режим на свободно уведомяване с изискване за предварително разрешение от образователните власти, когато родителите искат децата им да се обучават у дома вместо в училище.
След двугодишен преходен период новите правила влязоха в пълна сила през учебната 2024/2025 година. Според доклада реформата осигурява по-добра защита на домашното обучение, но все още има нужда от подобрения, свързани с уеднаквяване на процедурите в различните академични зони и с редовността на проверките.
Най-осезаемият резултат от промените е количествен. След десетилетие на постоянен ръст, броят на децата, обучавани вкъщи, рязко намалява – от над 72 хиляди през учебната 2021/2022 година до около 30 хиляди през 2024/2025-а. Макар да се наблюдава по-висока честота на домашното обучение в централна и южна Франция, то остава маргинално и обикновено временно – най-често за една година, като под една четвърт от семействата продължават с него по-дълго.
Първоначалната цел на закона е била да ограничи религиозния радикализъм чрез затягане на контрола върху обучението извън училищната система. Според Сметната палата обаче, отказите на основание "ислямистко влияние" са изключително редки. Отбелязва се, че въпреки строгите мерки, в практиката тази хипотеза почти не се потвърждава, обобщава изданието.
Тази вечер в галерия "Arsenal of Art" Биляна Вранчева представя книгата си "Прекрасният свят на Карибите – Гваделупа, Тринидад и Тобаго, Доминика, Бахами и Каймани". Това са само поредните дестинации, за които тя разказва в своите пътеписи. Държавите, които е посетила, вече са над 140. Биляна Вранчева е съдия, но пътешествията и срещите с..
Тайван планира инициативата "Десет големи инфраструктурни проекта за изкуствен интелект", насочена към генериране на повече от 500 милиарда щатски долара до 2040 г., в стремежа си да се превърне в световен лидер в областта на изкуствения интелект, съобщи Ройтерс. По тази инициатива са определени три основни технологии като стратегически..
Работници монтират над 6000 органови тръби, които ще озвучават катедралата "Свети Вит" в Пражкия замък. Това се счита за символично завършване на един от най-великите готически архитектурни паметници в Европа след повече от 700 години. Инсталирането на новия орган започна през април и трябва да приключи през август, преди да започне усърдната работа..
Прочутият британски тенор Дейвид Рендъл, който в продължение на десетилетия гради забележителна кариера и пее на някои от най-престижните оперни сцени в света, почина на 76-годишна възраст, съобщи семейството му във вторник. В съобщението се уточнява, че смъртта му е настъпила след продължително боледуване. През своята кариера Рендъл излиза на..
Американската мегазвезда Джулия Робъртс ще дебютира на тазгодишния кинофестивал във Венеция , предаде агенция Франс прес. Робъртс ще присъства на събитието за премиерата на най-новия си филм "След лова". По време на фестивала ще бъдат представени още Джуд Лоу в ролята на руския лидер Владимир Путин и филмът "Гласът на Хинд Раджаб" на тунизийския..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg