Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Технологии в услуга на природата: Как работи умната чанта

| обновено на 30.06.25 в 11:09

Климатичните промени и замърсяването с пластмаса са сред най-сериозните предизвикателства на нашето съвремие. Всяка година по света се използват над 1 трилион найлонови торбички, чието средно време на употреба е едва 20 минути. Именно в търсене на решение на този проблем възниква идеята за goodbag – умна, многократна пазарска чанта, която превръща устойчивото поведение в нещо забавно, лесно и възнаграждаващо.

goodbag позволява на потребителите да проследяват в реално време своето положително въздействие върху околната среда. В логото на всяка чанта е вграден NFC чип, който се активира при сканиране в магазин или при покупка на устойчиви продукти. Така клиентите събират точки, наречени Seeds ("семенца"), които имат парична стойност и могат да бъдат дарени за различни екологични каузи – засаждане на дървета, почистване на плажове или събиране на пластмаса от океаните.

Към goodbag се присъединява и goodcup – умна чаша за многократна употреба, която замества еднократните чаши за кафе. Както и при чантата, и тук всеки повторен избор носи семенца, които могат да бъдат използвани за подкрепа на устойчиви проекти по целия свят.

В рамките на рубриката "Говорят зелените новатори на България" Тодор Лазов – български предприемач и съосновател на goodbag – споделя как лични преживявания и страст към технологиите го вдъхновяват да създаде иновативно решение с глобален ефект. Още от училище, когато засажда първото си дърво с еко клуб, той осъзнава значението на малките действия. Години по-късно, с техническо образование от Виена и силен интерес към поведенческата психология, той започва да търси начини да мотивира хората да направят нещо добро за планетата в своето ежедневие.

Идеята се оформя след проста анкета, в която участниците споделят какви устойчиви действия са извършили през деня – най-често срещаният отговор е използването на собствена чанта за пазаруване. Това води до създаването на goodbag – иновация, която обединява потребители, магазини и организации по цял свят в борбата за по-чиста и устойчива планета.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10