Инициативата "София филм фест на път" разширява обхвата си всяка година. През 2025 г. към картата с градове се добавя Кърджали. Идеята е да се показват качествени заглавия извън големите градове. Обиколката в България продължава до ноември.
Първото издание на София филм фест в Кърджали ще се състои на 6 и на 13 юли в парк "Арпезос – север". Началото е със "Защото обичам лошото време" – българския филм, спечелил сърцата на публиката на 28-ия София филм фест. Той е пълнометражният дебют на сценаристката и режисьор Яна Лекарска, която ще се срещне с публиката на 6 юли. Главните роли във филма са поверени на Неда Спасова и Владимир Михайлов – техните герои се срещат отново след 20 години в един дъждовен пролетен ден в крайморското градче, където са прекарвали лятото като деца. Двамата заедно преоткриват миналото, което може би ще промени бъдещето им.
Втората филмова вечер, 13 юли, е посветена на тазгодишния носител на "Оскар" за най-добър анимационен филм, новата творба на латвийския сценарист и режисьор Гинтс Зилбалодис "Потоп". Премиерата му бе в програмата "Особен поглед" на фестивала в Кан, след това бе представен на десетки фестивали в цял свят и прибави "Оскар" към спечелените "Златен глобус" и "Сезар" за пълнометражна анимация, европейската Награда на публиката LUX и Оскарова номинация за най-добър международен филм. "Потоп" разказва за пътешествието на една смела котка, оказала се жертва на голямо наводнение.
"Потоп“ ще бъде прожектиран и в Пирдоп, където София филм фест гостува за пета година. Градската градина очаква зрителите на 11 юли. Филмът ще бъде показан и на 7 юли в Негован в Народно читалище "Пробуда – 1908 г.".
Четири последователни юлски вечери жителите и гостите на Севлиево ще могат да гледат филми от изминалия София филм фест. Фестивалът гостува в града за 13-а година. Началото на 16 юли поставя новият български филм на Надежда Косева – "Клопка". Историята среща зрителите с особен герой – Божека е чешит със силно развито чувство за собствено достойнство, който живее усамотено на брега на река Дунав в хармония с природата и животните в малкия си своеобразен зоопарк. Когато местният олигарх, с подкрепата на кмета и началника на полицията, започва печеливш за него, но опасен за хората, проект за хранилище за ядрени отпадъци край града, Божека се оказва единственият човек, който може и смее да му се противопостави. Надежда Косева ще бъде специален гост и ще представи филма преди прожекцията.
Във втория фестивален ден 17 юли е включен най-новият филм на хърватския режисьор Райко Гърлич "Всичко си има край", който съчетава политически трилър, романс и сатира и има силно послание по отношение на корупцията в обществено-политическата сфера. Продуцент от българска страна е Стефан Китанов, създател и директор на София филм фест.
Анимацията "Потоп" ще бъде прожектирана на 18 юли.
Програмата ще приключи на 19 юли с новия филм на режисьора и продуцент Уберто Пазолини "Завръщането". Тази творба дава възможност на неповторимите Ралф Файнс и Жулиет Бинош да творят отново заедно пред камерата в ролите на двама от най-известните герои в световната литература – Омировите Одисей и вярната му съпруга Пенелопа.
За десета година СФФ ще гостува в Кюстендил. Началото ще бъде на 1 август с "Триумф" на Кристина Грозева и Петър Вълчанов, на 8 август – "Потоп", 16 август – "Жестокият път" на Деян Барарев, 22 август – "Всичко, което виждаме в светлина" на Паял Кападия и на 29 август – "Всичко си има край" на Райко Гърлич.
Още за "София филм фест на път" може да чуете от разговора на Велин Манов в "Артефир" със Светлана Дамянова.
Снимка – София филм фест
Неделното издание на " Академия комика " , литературния салон на редакция " Хумор и сатира " , е посветено на Станислав Лем, блестящият полски писател. Роден в Лвов през 1921, Лем е сред най-знаменитите писатели-фантасти в света, с милионни тиражи и преводи на десетки езици. Вероятно най-популярен е романът му "Соларис", но творчеството..
Най-новото заглавие в репертоара на Сатиричния театър "Алеко Константинов" е "Пак плаче, но този път от щастие" на един от най-популярните сръбски драматурзи, сценаристи и романисти Новица Савич. Премиерата е на 10 октомври и е режисьорски дебют на актьора Явор Борисов. Една комедия, написана с драматургично майсторство и несъмнено познаване на..
Кристин Димитрова и Георги Пашов бяха отличени от Съюза на преводачите у нас за ярки постижения в превода на художествена литература. Те получиха наградата за превода на стихосбирката на британския поет Филип Ларкин "Високи прозорци". Българското издание на "Високи прозорци" съдържа стихотворения от всичките книги на Ларкин, включително и..
Унгарският писател Ласло Краснахоркаи е тазгодишният носител на Нобелова награда за литература. Той използва литературата като съпротива на упадъка, а мрачните му романи целят да изследват реалността до степен на лудост. Нобеловият комитет му присъди наградата "за неговото завладяващо и визионерско творчество, което насред апокалиптичен ужас..
В полската столица започва 41-то издание на Варшавския международен филмов фестивал , в който има и българско участие . Това е филмът "Диви ягоди" на режисьора Татяна Пандурска . Победителят ще стане ясен на 19 октомври и ще получи голямата награда от 100 хиляди злоти . 112 пълнометражни и 56 късометражни международни продукции..
Днес и утре (9 и 10октомври) Университетът по архитектура, строителство и геодезия ще бъде домакин на третото издание на форума "Дни на кариерата –..
Владина Цекова е обиколила над 70 държави. Била е фотомодел, рекламен директор, продуцент на телевизионни предавания. Има стаж и като детска учителка. Но..
На 10-ти октомври, в Световния ден на психичното здраве, граждански организации, ученици и учители ще дискутират на форум "Сцена за агресията в училище" в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg