Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вторник, 8 юли

Избрано от програмата

от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
Майстори на разказа: "Бакла", разказ от Чудомир.

от 0.30 до 2.00 часа
Среднощен радиоекспрес
Водещ: Александър Янев

от 2.00 до 3.00 часа
Музиката, която обичам
Водещ: Людмил Фотев
Бразилски артисти – Алаиде Коста в дует с Мария Бетаня.

от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен

от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Слушате салса и друга танцова музика от Латинска Америка.

от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Петя Панева, Ваня Вълкова, Русанка Комитова и други.

от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт

от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
"Умният овчар", френска приказка.

от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
"Оле Затвори очички" от Ханс Кристиян Андерсен – 2 част

от 8.06 до 10.00 часа
Нашият ден
Водещ: Нина Цанева
• Културен компас: анонс на предстоящи културни събития.
• Темата на деня: На 8 юли в Европейския парламент ще се състои гласуването по повод приемането на България в еврозоната и ще бъдат одобрени законодателните актове, които уреждат присъединяването ни. На този ден се очаква и решението на Съвета на ЕС , което ще бъде финалният акт за приемането на евровалутата в България.
Какво ще се случи след тази дата, какви са очакванията за икономическите ползи, повишаването на благосъстоянието и социалното развитие на страната ни? Събеседник: Мартин Дановски, заместник-министър на иновациите и развитието (непотвърден).
• Разговорът: Интервю с Ивана Бодрожич, автор на романа "Синове. Дъщери" – носител на Наградата за литература на ЕБВР за 2025 година и с нейната преводачка Елън Елиас-Бурсач.

от 10.05 до 11.00 часа
Време за наука
Водещ: Василена Мирчева
• Часът на етиката: с проф. Стоян Ставру говорим за пресечните точки на етиката с музиката, за акустична справедливост и за изваждането на звук и глас от контекста им.
• За ваканцията в Природонаучния музей и начините да прекарате време с децата си сред експозициите там в търсене на пиратско съкровище разказва Веселина Чирова, екскурзовод в НПМ-БАН.

от 11.00 до 12.00 часа
БНР топ 20
Редактор: Диляна Трачева
Класация за български песни

от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
Водеща: Милена Лекова
• "Самота, извисена над делниците" – избрани и нови фрагменти на Иван Теофилов – разговор с редактора на изданието Тони Николов.
• Девет слона VOL. 2 Фантастични маршрути – за фестивала за изкуство в градска среда, който включва изложби, аудио-визуални разходки, пърформанс и моментни намеси в града, театър по улиците, литература между блоковете и пр., разказва организаторката Виктория Драганова. 
• Visions for Change – пет филма за бъдещето, което зависи от нас – иновативна инициатива за създаване на кратки, въздействащи филми, които да ангажират широката публика с темите на климатичните промени - разговор с Ана Алексиева и Деян Цвятков.
• Jazz & Art Oreshak - за фестивала в троянското село говори организаторът Камен Хасъмски.
• "Още 15 минути" – дебютна изложба на художничката Ивона Иванова в галерия "Депо".

В 14.00 часа – програма "Христо Ботев" – Новини

от 14.08 до 15.00 часа
Класично и романтично - Музикални писма
Водещ: Никола Попов
Поздравителен концерт

от 15.10 до 16.30 часа
Ефир знание: За думите
Водещ: Венета Гаврилова
• Южночерноморският Вавилон – за изключително пъстрата смес от езици и български диалекти, "забъркана" от историята на античните колонизатори, бежанските вълни след трагични за страната ни събития, по-късните икономически миграции и съвременните процеси, разговаряме с проф. Ана Кочева.
• Игрословица: игра със слушателите с въпроси от областта на езика.
• Всичко за образованието: Лятната академия на Националния музей на образованието в Габрово – Любка Тинчева, директорка на музея.

от 16.30 до 17.00 часа
Ефир знание: Радиоенциклопедия – Избрано
Водещ: Николета Атанасова 
Фрагменти за парите – Епизод две: Шум в доверието – власт и контрол
През исторически факти, икономически и философски теории и реални истории, търсим отговор на въпроса какво са парите за обществата през вековете и днес – културно социален феномен, посредник, услуга, стока, размяна, стремеж, власт или само необходимост.
Събеседници: Румен Аврамов, икономист и стопански историк; доц. Григор Сарийски, икономист към Институт за икономически изследвания (БАН); гл. ас. Петър Горанов, философ и преподавател по етика в СУ; доц. Борис Грозданов, изследовател в към Институт за изследване на обществата (БАН) и Европейския Университет, преподавател по философия в СУ и ас. Бойко Амаров, консултант статистически анализи и прогнози към СУ "Св. Климент Охридски".

В 17.00 часа – програма "Христо Ботев" – Новини

от 17.08 до 18.00 часа
Какво се случва – Избрано
Водещ: Надя Атанасова
Актьорите Ася и Радослав Рачеви разказват за изкуството на дублажа и какви са неговите специфики, как се изгражда образ само с глас зад кадър и какво трябва да притежава един актьор, за да практикува този занаят. 

от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Класация "Надпяване"
Водещи: Ивайло Маджаров, Юлия Гатдерова
Представяне на произведенията, участващи в класацията за месеца

от 19.30 до 21.30 часа
Музикалните вечери – Студио "Музика"
Водещ: Мария Вълчанова
70 години на българския тенор Бойко Цветанов. 

от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
Водещ: Хелиана Велинова
Потапящите технологии вече не са научна фантастика, а част от нашето ежедневие. Те променят начина, по който слушаме, гледаме и възприемаме изкуството, филмите, игрите. Днес зрителят не е просто наблюдател, а се потапя – в звук, в образ, в преживяване. В новия брой на "Аларма" говорим за момента, в който публиката вече не е отделена от случващото се на екрана, в музея или в киносалона, а става част от него. В епизода гостуват Стоян Стоянов – креативен директор на студиото за моушън графика Elektrick.me, Явор Пачовски – композитор и саунд дизайнер от екипа на Score Twins и Strezov Sampling, както и Захари Захариев – аудио продуцент и основател на Big Bite Records. Научете повече за различните потапящи аудио-визуални формати - от триизмерно аудио и интерактивна музика до дигитални среди, създадени с помощта на виртуална и добавена реалност, триизмерно картографиране и виртуална продукция. С гостите разговаряме за Dolby Atmos и създаването на адаптивна музика за видеоигри, която се влияе от действията на играча, както и за това как изкуственият интелект започва да променя процесите в аудио и визуалната продукция. 

от 23.00 до 24.00 часа
Музика преди полунощ – Животът в джаз
Водещ: Михаела Колева
До този момент от 2025 г. вече има оформена богата и разнообразна колекция от издадени албуми със соло женски вокал. В "Животът в джаз" разглеждаме част от тази колекция, а именно – най-новите албуми на Нена Фрийлон, Кендис Спрингс, Бека Уилкинс, Джуди Уитмор и Юджийн Джоунс.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четвъртък, 24 юли

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Майстори на разказа "Убий мухата" от Йордан Радичков – 2 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Анелия Димитрова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Нощ с квартета на Шърли Хорн и триото на Густав Лундгрен. от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик..

публикувано на 23.07.25 в 08:10

Сряда, 23 юли

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Майстори на разказа от "Убий мухата" Йордан Радичков – 1 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Още една "трансконтинентална" среща – "Мадрид-Ню Йорк реюниън" с Пакито д‘Ривера и Пепе Риверо...

публикувано на 22.07.25 в 15:20
Д-р Мария Мицкова

Забравеният възрожденец Георги Димитров и възгледите му за шопите и шопския говор

Колко от нас са чували името на Георги Георгиев Димитров – историк, писател, книжар и учител, роден през 1838 г. в Кюстендил, тогава в Османската империя. В незаслужена забрава тъне делото му, на което той се посвещава с отдаденост, достойна за почит и признателност. Скоро след Освобождението новосъздаденото Министерство на народното просвещение..

публикувано на 22.07.25 в 11:23

Вторник, 22 юли

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Майстори на разказа "Суматоха" от Йордан Радичков – 2 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Премиерно представяме БЕАТрио (Бела Флек, Едмар Кастаньеда и Антонио Санчес). от 3.00 до 5.00 часа..

публикувано на 21.07.25 в 08:15

Понеделник, 21 юли

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Майстори на разказа "Суматоха" от Йордан Радичков – 1 част 0.30 до 3.00 часа Вавилонската фонотека Водещ: Цветан Цветанов • Уияла – между социалното пробуждане ерата на постколониализма и изобилието на коренните традиции: излъчваме за първи път в ефир концерта на ганайската певица и..

публикувано на 20.07.25 в 08:15