Иво Орешков е фотограф по професия и вярващ човек по душа. След 8 години в ада на наркотиците успява да се измъкне, и вече 26 години е чист. За това време никога не се е изкушавал да посегне отново, смята го за чудо! Помага на зависими да намерят пътя към светлината. От 16 години всеки четвъртък вечер на улица "Веслец" 26 в София от 19 часа се провеждат сбирки за подкрепа на наркозависими хора.
Аз общо 8 години съм бил в ямата, така да се каже, може би някъде по средата, към петата - шестата година, вече разбрах, че съм сериозно зависим и осъзнах, че няма измъкване. Това беше през 90-те години, в които не се знаеше почти нищо за проблема с наркотиците, беше нещо ново за България, беше навлязъл от няколко години вече хероинът... Повечето дроги бяха навлезли с падането на режима и на желязната завеса, и никой нищо не знаеше за наркотиците, само от филмите знаехме неща и тогава се носеше тази мантра сред народа, че веднъж наркоман – завинаги наркоман. Тоест ти си обречен. Щом веднъж вече си се закачил и си се пристрастил, значи ще си умреш като наркоман, което е изобщо не е истина. Истината се оказа друга. 
Измъкнах се чрез вярата в Бог. Аз съм го търсил и съм осъзнавал точно тази безпомощност, че ако някой изобщо може да ми помогне, то това е той. По това време нямаше комуни и нямаше терапевтични центрове. Нищо не се знаеше още за болестта и нямаше никаква алтернатива. И аз знаех, че човек не може да ми помогне.
Има много начини човек да спре наркотиците в днешно време, има вече много алтернативи и лечения, психотерапия, религиозни комуни, какво ли не... Но за мен силата на това да се спрат наркотиците чрез вяра в бог е понеже вярата по някакъв начин ти дава мотивацията ти да живееш живота си за нещо по-голямо от теб, че има нещо, което е повече от твоя живот – вселената, небето, земята и всичко останало, и това те мотивира да живееш всъщност. Желанието за друсането изчезва.
Храмът Джогеса e сгушен между небостъргачите в центъра на Сеул и се смята за сърцето на корейския дзен будизъм. Всички пътища водят до него, особено ако се разхождате по оживената улица "Джонгно" или около бившия императорски дворец. Като стражи на религията, пред главната сграда – храма Деунджон, ви посрещат две величествени дървета,..
Опитахме чрез подобна градация да предизвикаме гледните точки на проф. Румен Кастелов. Коментарът на водещия специалист, началник на Клиниката по ортопедия и травматология в МВР болница, определи в началото основните фактори за телесно здраве и добра кондиция на опорно-двигателния апарат. Опитният лекар и хирург постави акценти върху битовите и..
В петък на 14 ноември 2025 г. от 10 часа Физическият факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" отваря вратите си за всички, които искат да преживеят няколко интересни и ползотворни часа. Ученици, учители, родители, деца, студенти и граждани ще могат да видят, че физиката е увлекателна и интересна, че е престижна наука с многобройни възможности за..
На 12 ноември в Ректората на Софийския университет Факултетът по класически и нови филологии със съдействието на катедра "Испанистика" и катедра "Англицистика и американистика" и Филологическият факултет на Пловдивския университет организираха честване на юбилея на известната българска лингвистка , в рамките на което тя представи новата си книга...
В третия епизод, посветен на Националния етнографски музей към БАН, разказваме за образователните програми , които реализира музеят днес. Националният етнографски музей към Българската академия на науките съществува, за да събира и изследва истории и предмети от бита на българина в миналото и настоящето. Сред основните цели на музея са: Да..
Поредната стъпка, която МОН предприема, за да се справи с агресията сред учениците, е увеличаване на броя на училищните психолози и педагогически..
Всяка трета събота от ноември традиционно в цяла Европа и у нас царува театърът. Тази година събитието е на 15 ноември в множество театрални пространства..
Още за сборника с разкази "Винилови души" през 2020 година Марин Бодаков пише: " Разказите на Цветозар Цаков ни обещават много причудливости. Техните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg