Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Недоизказано...?

Доц. д-р Атанас Мангъров
Снимка: Кирил Чобанов

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред тях: менингит, морбили, лаймска болест, "летни диагнози" – салмонела, хепатит, чревни разстройства. Въпросите, останали без отговор преди два месеца, бяха много. Доц. Атанас Мангъров започна с най-важният акцент – симптомите на появилия се летен вариант на коронавирус, който няма нищо общо с "Ковид 19", а се причислява към т.нар. летни грипове.

"Нарича се "Нимбус" и протича като грипоподобно заболяване. Това, което е най-характерно, е силната болка в гърлото, която се описва като "рязане на гърлото с бръснач", поясни опитният инфекционист. Не бива да се бърка като подвид на познатия "Ковид 19", той просто е вариант на множеството коронавируси. Заразно заболяване, предава се по въздушно-капков и контактно-битов път. Повлиява се от познатите ни ваксини, но е най-добре да се стои вкъщи, да се пият много течности и да не бързаме веднага да свалим температурата. Така организмът ще даде по-бърз имунен отговор на вируса" – подчерта доц. Мангъров.

В поредния брой "За здравето" говорихме за лайшманиозата и Ку-треската, за гастроентерити и ентероколити, за хеморагичната треска и терската денга... Все опасни заболявания, причинени от ухапвания от насекоми или пренасяни от тях.

Разбира се, нашата дискусия не постави тревожността на първо място, а подчерта превенцията и бързата реакция като добро решение за избягване на тези усложнения. Но, ако все пак ни сполети, доц. Мангъров препоръча бързата намеса на лекар-специалист, който да направи точната диагноза и да назначи лечение. "Така постъпват интелигентните хора", пошегува се нашият гост. Но това е самата истина, нашият съвет към всички, независимо от възрастта и предпочитанията им за лятото. Защото подобни опасности "дебнат" и на море, и на планина, и на полето, и у нас, и в чужбина.

"Хубаво, слънчево и безопасно лято, скъпи слушатели и приятели!" С това послание завърши нашата предпоследна среща "на живо" в ефир, преди да започне поредицата "За здравето" – избрано от програма "Христо Ботев".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
проф. Пенка Петрова

Проф. Пенка Петрова: Институтът по микробиология разработва ново биогориво

Проф. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология, представи разработка на бактериален препарат с пестицидно действие и широко приложение в селското стопанство. Новата инсектицидна формула е резултат от съвместната работа на учени от Института по микробиология, Института по инженерна химия на БАН и научния отдел на компанията "Агрия“ АД...

публикувано на 11.07.25 в 15:00
Национален музей на образованието

Националният музей на образованието в Габрово с лятна програма за децата

За пета година НМО организира летни занимания за деца от 6 до 12 години . "Нашата лятна образователна програма е под наслов "Школата е обща и от край света ако дойдат, нека се учат". Това всъщност е посланието на Васила Априлов, с което на 2 януари 1835 г. тук в нашия град се открива първото новобългарско светско училище с идеята да приюти..

публикувано на 11.07.25 в 12:20