Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За първи път на български роман на Иън Макгуайър

Снимка: ФС на издателство „Кръг“

"Северните води" е завладяващ читателя роман от Иън Макгуайър, който е номиниран за "Букър" през 2016 година. Романът е неговата втора творба и печели няколко други награди, както и изключителна популярност след читателите. Би Би Си 2 прави минисериал по книгата с Колин Фаръл и Джак О’Конъл. Историята е изпълнена с динамика, героите са в китоловен кораб в екстремните северни води, а годината е 1859, когато печелившият китоловен бизнес започва да запада. Още в началото на романа авторът ни сблъсква с бруталния харпунджия Хенри Дракс, който въплъщава абсолютното зло. Като негов антипод е лекарят на кораба Патрик Съмнър, който обаче прикрива тъмна случка в миналото си и иска да избяга възможно най-далеч. Герои на романа са и величествената жестока природа на Севера и удивителният животински свят. 

Важна тема в "Северните води" е и моралът – неслучайно в света, често подвластен на безскрупулната власт и беззаконието, Съмнър цитира Кант: "Звездното небе над мен и моралният закон в мен". Безспорният разказвачески талант на Иън Макгуайър държи напрежението у читателя до самия край на романа и можем да го подредим с автори като Мелвил, Джек Лондон, Джоузеф Конрад и Кормак Маккарти. 

На въпроса дали при писането на книгата умишлено е прокарвал паралели със съвременния свят, той отговаря: "Мисля, че историческите романи обикновено ни разказват толкова за периода, в който са написани, колкото и за този, в който се развива действието. Всеки писател неизбежно се влияе от проблемите и порядките на заобикалящия го свят, дори ако това често се проявява по начини, които не съзнава напълно. "Северните води" е приключенска история, но е и роман за насилието и властта, както и за връзката между човешкия и животинския свят – все въпроси, за които мислим и се тревожим до днес. Докато го пишех, размишлявах доста за начините, по които хората приличаме на животните и се различаваме от тях. Това определено не е роман за опазването на околната среда, но засяга и някои от тези проблеми".

Един много добър роман, който започва с изречението "Погледнете мъжа" и завършва с думите "самота и копнеж".

Преводът е на Владимир Германов, а художник на корицата – Милена Вълнарова.

Чуйте издателката Николета Руева.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Есенна елегия" и "Концертна фантазия" звучат на живо в Балчик

Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от Владигеров и Гершуин.  Мартина Табакова (пиано) и Зорница Иларионова (цигулка) ще представят произведения, включително "Есенна елегия" на Владигеров и "Концертна фантазия" на Гершуин и Орлов...

обновено на 21.07.25 в 10:06
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55