30 години по-късно никой не говори за справедливост, останали са само болката от трагедията и страхът от ново разпалване на огъня. Как живеят днес оцелелите? Какво е мястото на прошката? И най-вече – защо все още има отричане и мълчание?
Сребреница завинаги ще остане един от най-мрачните моменти в европейската и световната история. Момент, който носи важни уроци за международното правосъдие.
На 5 юли 2025 г. във Виенския университет се проведе дискусия "В търсене на справедливостта", посветена на 30-годишнината от геноцида в Сребреница. Журналистът Наталия Маева имаше възможност да участва лично и да разговаря с Алън Тайгър и Рамиз Салкич.
Прокурорът Алън Тайгър от Международния наказателен съд за Бивша Югославия е човекът, който успя за 12 минути да обобщи как Радован Караджич е ръководил кампаниите за етническо прочистване на мюсюлманите в Босна и Херцеговина. Босненците наричат Алън Тайгър "балкански тигър", защото той успява да докаже безапелационно вината на Радко Младич, който хладнокръвно е наредил да бъдат избити над 8300 мюсюлмани в анклава Сребреница през юли 1995 г.
Рамиз Салкич, настоящ депутат в парламента на Република Сръбска и оцелял от мъчения в два сръбски концентрационни лагера, посвещава дейността си на борбата срещу сръбската пропаганда. Той е непоколебим защитник на истината и справедливостта. Работи активно за преодоляване на последиците от геноцида в Сребреница, като се фокусира върху защитата на правата на бошняците в Република Сръбска. Борбата му включва утвърждаване на равнопоставеността на езика и културните ценности на бошняшкото малцинство.
Трябва не само да помним геноцида в Сребреница, но и да бъдем бдителни – защото омразата и национализмът, довели до Сребреница, не са напълно изчезнали. Паметта не е само минало. Тя е предупреждение.
Чуйте повече в звуковия файл.
Снимките са предоставени от Наталия Маева
Няма рибар, който да не е хващал огромни риби и по много, няма човек с въдица в ръката, който да не е най-добрият сред най-добрите риболовци. Това не е измислица, това практиката го показва, а ако някой не вярва, да пита първия срещнат рибар кое как е. Другият източник на информация, при това надежден, са водещите на "И рибар съм, и ловец съм" Росен..
На 4 декември 2023 г. в един студен зимен ден фондация "Мама има работа" прави първата си стъпка към света, като юридическо лице. "През 2024 г., първата ни пълна година, ние не просто съществувахме – ние започнахме да градим – казват основателите. – Представихме си свят, в който жените не са ограничени от предразсъдъци или очаквания, а са свободни да..
Една среща в ефира на "Terra Култура", озаглавена "На учителя – с любов" – между българския физик и един от уважаваните учители в Благоевград Стефан Михалков и неговите изявени възпитаници Димитър Войводов и Аркадий Каленников. Учениците са от отбора, спечелил бронзови медали на Международния турнир на младите физици (IYPT), който се проведе от 29..
Говорят зелените новатори на България: В "Нашият ден" ви срещаме с Драгомир Цанев – изпълнителен директор на ЕнЕфект и един от най-активните гласове за енергийна трансформация у нас. Гостът разказва за ползите от енергийните общности, защо те са важни за България, и как се изгражда доверие, мотивация и устойчиво поведение сред хората. Цанев..
Започва инициативата "Плувно лято 2025" в Момчилград в Комплекс "Басейна". Програмата е насочена към децата от 6 до 12 години от града и населените места в общината. Целта е не само да най-малките да усвоят основни плувни умения, но и да водят по-активнен начин на живот през лятната ваканция. Курсът по плуване ще се провежда под ръководството на..
Приемането на България в еврозоната на фона на: арести, годишния доклад на Европейската комисия за върховенството на правото в България, промени в..
"Северните води" е завладяващ читателя роман от Иън Макгуайър, който е номиниран за "Букър" през 2016 година. Романът е неговата втора творба и печели..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg